Napísala agentúra Reuters s tým, že informácia bola v stredu zverejnená v dvoch vedeckých štúdiách. Vedci veria, že pod ľadovým povrchom planétky sa uhskrýva oceán, v ktorom je rovnaké množstvo vody ako vo všetkých moriach na Zemi. "Oceán trpasličie planéty sa nachádza 150 až 200 kilometrov pod jej povrchom a je 100 kilometrov hlboký," povedal astronóm z Kalifornskej univerzity Francis Nimmo.
"Vzhľadom na to, že má oceán na Plute ľadovú pokrývku, je nepravdepodobné, že sa v ňom nachádza život. Nie je to však vylúčené," mieni astronóm z Massachusettského technologického inštitútu Richard Binzel. Prítomnosť vody v kvapalnej forme je pre život zásadný. Hoci je Pluto štyridsaťkrát vzdialenejšie Slnku ako Zem, zostalo na ňom dostatok tepla z radiácie z doby vzniku (asi pred 4,6 miliardy rokmi), aby tam mohla byť tečúca voda. Podľa Nimmo môže v oceáne tiež byť amoniak, ktorý bráni jeho zamrznutiu.
Zistenie je založené na analýze snímok americkej sondy New Horizons, ktoré boli nadobudnuté v júni 2015 počas preletu okolo Pluta a jeho mesiacov.
Vedci dospeli k záveru o oceáne, keď sa snažili prísť na to, prečo sa asi 1000 kilometrov široká oblasť nazvaná Sputnik Planitia, ktorá obsahuje región pripomínajúci tvarom srdce, nachádza blízko rovníka. Počítačové simulácie nasvedčujú tomu, že sa v oblasti nahromadil zmrznutý ľad, ktorý svojou tiažou postupom času zmenil rotáciu Pluta a spôsobil v jeho povrchu praskliny. Prítomnosť týchto prasklín vraj nasvedčuje tomu, že sa pod povrchom planéty skrýva oceán.
O objav Pluta sa vo svojich 24 rokoch v roku 1930 zaslúžil americký astronóm Clyde William Tombaugh (1906-1997), ktorý Pluto spozoroval na Lowellovom observatóriu v Arizone. Vesmírny objekt bol nazvaný podľa boha podsvetia Pluta (grécky Hádes). Pluto sa vtedy stalo deviatou planétou slnečnej sústavy.
Medzinárodná astronomická únia (IAU) na svojom valnom zhromaždení v Prahe pred desiatimi rokmi vyradila Pluto zo zoznamu planét v slnečnej sústave a zaradila ho medzi takzvané trpasličie planéty.