Nasledovala kačacia farma v Kiskunmajse v Báčsko-malokumánskej župe. Nákaza sa doteraz rozšírila v tejto župe už aj v obciach Bugac, Kisszállás a Kelebia. Aké opatrenia urobili slovenskí chovatelia? Boli sme sa na to pozrieť v jednej z troch fariem na Slovensku, ktoré ešte morky chovajú. V podtatranskom Slavkove nás čakal jej majiteľ Ján Kubus (50).
„Našťastie sa Slovensku táto pliaga vyhýba, ale ničia nás iné, hlavne ekonomické pliagy. Neverím síce, že by kolegovia z Maďarska niečo v starostlivosti zanedbávali, skôr je to o tom, že divo žijúce vtáky majú ideálne podmienky na migráciu a hlavne majú domovisko v Maďarsku. A to je už len krok k prenosu infekcie na domáce chovy. My sme preventívne všetky naše morky dali do uzavretého chovu a zamedzili akémukoľvek prístupu cudzích vtákov k nim. Veterinárnu kontrolu máme každú chvíľu a nebránime sa jej. Naopak, naše opatrenia sú vysoko nad rámec prikázaných preventívnych opatrení. Ide predsa o náš biznis a naše prežitie. Sme jediný bitúnok pre morky na Slovensku. Ak by sme skončili, slovenské morčacie mäso skončí tiež.“
O vtáčej chrípke včera rokovali aj kajiny EÚ v rámci slovenského predsedníctva Rady EÚ. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná v Bruseli potvrdila, že problém vtáčej chrípky sa Slovenska v súčasnosti netýka. Okrem chrípky diskutovali v Bruseli aj o kvótach výlovu pre hlbokomorské ryby na obdobie 2017 - 2018 a o rizikách šírenia afrického moru ošípaných.