Až potom vláda odsúhlasila, aby sa od januára na mape našich kúpeľov objavil Červený Kláštor (okr. Kežmarok) ako 23. miesto v poradí. Tajomstvá liečivej vody tu pritom už v 18. storočí odhalil preslávený mních Cyprián. Po smrti v jeho práci pokračovali oddaní nasledovníci.
Od neho sa odvíjajú aj všetky procedúry, ktoré ponúkajú. „Sú to predovšetkým vaňové kúpele, v ktorých pacienti absolvujú kúru na liečenie kožných chorôb. Hoci samotný prameň Smerdžonka je chladný, odborníci potvrdili, že aj po zahriatí vody na 37 až 40 stupňov si zachováva liečivé účinky,“ vysvetlil marketingový manažér kúpeľov Vladimír Šmída s tým, že sa v kúpeľoch lieči aj astma, alergia či bronchitída, duševné choroby, stavy po operácii štítnej žľazy, niektoré onkologické choroby a choroby z povolania.
Kúpele majú bohatú históriu. Prvú kúpeľnú budovu tu postavili už v roku 1824. Liečivú vodu však už v 18. storočí používal mních Cyprián, ktorý vynikal v medicíne, vo farmácii, v alchýmii a botanike. Počas prvej svetovej vojny boli kúpeľné nehnuteľnosti zničené, dočkali sa však opravy. Rovnaký osud ich postihol aj počas druhej svetovej vojny, po nej sa však už nezrekonštruovali, a tak upadali do zabudnutia. Nový šat dostali až v roku 2012, keď k zrekonštruovanej pôvodnej budove pribudli aj ďalšie. Po piatich rokoch sledovania liečivej vody a podmienok tak Červený Kláštor bude od 1. januára 2017 uznaný za kúpeľné miesto.
Naše kúpeľné miesta
1. Bardejov, 2. Bojnice, 3. Brusno, 4. Číž, 5. Dudince, 6. Korytnica, 7. Kováčová, 8. Kunerad, 9. Liptovský Ján, 10. Lučivná, 11. Lúčky, 12. Nimnica, 13. Piešťany, 14. Rajecké Teplice, 15. Sklené Teplice, 16. Sliač, 17. Smrdáky, 18. Štós 19. Trenčianske Teplice, 20. Turčianske Teplice, 21. Vysoké Tatry, 22. Vyšné Ružbachy, 23. Červený Kláštor (po 1. 1. 2017).