Hercovi sľúbili, že v novom médiu dostanú prácu mnohí jeho kolegovia z divadla. Vytriezvenie však prišlo veľmi rýchlo, keď biznis a snaha o zisk všetky Gregorove idey zmietli zo stola. Umelec preto z Markízy zdupkal so zlomeným srdcom a so spackanými plánmi sa nikdy nezmieril.
Písal sa rok 1995 a herec Ľubo Gregor († 73) pracoval na plné obrátky pri zakladaní súkromnej televízie Markíza. Dopredu ho hnala nádej, že nové médium naplní jeho veľkolepé vízie. „Ľubo išiel do projektu s tým, že pozdvihne naše umenie. Markíza mala produkovať filmy, seriály a inscenácie so slovenskými hercami, dokonca plánoval pridružiť Balet SND. Veril, že dá prácu všetkým umelcom,“ povedala Novému Času Gregorova exkolegyňa z televízie Erika Vincoureková. „Žiaľ, keď zistil, že Pavol Rusko chce robiť iný biznis - vysielať americké veci, tak sklamaný odišiel,“ dodala prvá moderátorka Smotánky. Nový Čas oslovil aj Ruska, ten mal však do uzávierky vypnutý telefón.
Bol hlboko ľudský človek
Smelé Gregorove plány, ktorého srdce vo štvrtok navždy dotĺklo po dvoch mesiacoch v kóme, potvrdila aj jeho dlhoročná kamarátka a kolegyňa Zita Furková. „Ľubko bol veľmi kreatívny človek a túto snahu mal. Vyvinulo sa to tak, že z toho zišlo, pretože tie podmienky boli trochu iné,“ priznala diplomaticky herečka. „My sme boli štátne divadlo a tam sa malo ísť do agentážneho divadla. Bol návrh urobiť pobočku nášho divadla pod záštitou Markízy,“ dodala Furková. „Vízií mal veľa, ale potom tá realizácia, ako všetko u nás, zostala v oblakoch,“ zamyslela sa s tým, že Gregorovej myšlienke verila.
„On bol obetavý a tolerantný partner, ohľaduplný džentlmen a mal hlboké ľudské cítenie. Žiaľ, tento projekt mu nevyšiel,“ povzdychla si Zita. Sen, že Markíza splynie s prvým kultúrnym stánkom v krajine, zmizol a v hercovi zostal smútok až do konca jeho životnej púte. „Kam sa to dostalo. Nikdy by som to nedopustil,“ poťažkal si v auguste Gregor podľa jeho exkolegyne Eriky Vincourekovej počas osláv 20. výročia televízie. V Záhorskej Bystrici však na jeho prácu spomínajú s úctou. „Pán Gregor navždy ostane súčasťou našej televízie a nikto z tých, ktorí s ním kedy pracovali, naňho iste nezabudne,“ uviedla hovorkyňa Markízy Tatiana Tóthová.
Čo si o Gregorovej († 73) túžbe myslia markizáci?
Jaroslav Zápala (50), moderátor
- Nemám s tým žiadny problém. Pôvodná tvorba je to, čím sa jednotlivé televízie odlišujú. Myslím si, že je dobré, ak sú naši herci vtiahnutí späť do televízneho programu a nakrúcajú sa kvalitné seriály, kde ukazujú svoje majstrovstvo.
Jana Hospodárová (40), moderátorka
- V prvom rade to má za úlohu verejnoprávna televízia. Markíza je komerčná televízia a žiadne veľké umenie (teda menší žáner) by jej úspech nepriniesol.
Patrik Švajda (44), moderátor
- Markíza je už dvadsať rokov najúspešnejšia televízia na slovenskom trhu, a to je aj potvrdenie toho, že sa vydala správnym smerom.
Danica Kleinová (44), moderátorka
- Je to pre mňa prekvapujúca správa, nevedela som o tom. Do Markízy som prišla pre jej spravodajstvo. Televízia od začiatku v rámci svojich možností investuje do pôvodnej tvorby a dáva možnosť uplatniť sa všetkým vekovým kategóriám hercov.