19.11.2016 19:21 | Šport | Tenis

Nervydrásajúca dráma! Andy Murray opäť lámal rekordy

Britský tenista Andy Murray sa stal prvým finalistom turnaja majstrov v Londýne.

V úvodnom sobotňajšom semifinále si líder svetového rebríčka poradil v londýnskej O2 aréne so štvrtým nasadeným Kanaďanom Milošom Raoničom v trojsetovom zápase 5:7, 7:6 (5) a 7:6 (9). Dramatický duel trval 3 hodiny a 38 minút a je tak najdlhší v histórii podujatia.

Domáci hráč sa o celkový triumf pobije s lepším z druhej semifinálovej dvojice Novak Djokovič (2-Srb.) - Kei Nišikori (5-Jap.).

Murray odštartoval zápas na príjme a čistou hrou sa ujal vedenia, po ďalšej zvýšil na 2:1. Aj jeho súper si však svoje podanie strážil, navyše hral agresívnejšie a v piatej hre si vypracoval prvý brejkbal zápasu. Ten ešte nevyužil. V prvej sade bol rozhodujúci deviaty gem. Murray sa dostal pod tlak, znervóznel, navyše ho rozhodca prvýkrát napomenul za zdržovanie a neuspel ani so svojím posledným "challengom". Síce dokázal odvrátiť ďalšie dva brejky a dostal sa do vedenia 5:4, no to bolo z jeho strany všetko. V jedenástom geme prišiel dvojchybou o servis a Raonič potvrdil brejk pri svojom podaní a set získal pomerom 7:5.

V tretej hre druhej časti využil ďalší brejkbal a viedol 2:1, ale potom Murray opäť "naštartoval" a po dvoch čistých hrách otočil na 3:2. Následne si už obaja hráči dokázali udržať servis a tak o druhom sete musel rozhodnúť až tajbrejk. V ňom sa Raonič dotiahol z 1:4 na 5:5, no ďalšie dve loptičky patrili skúsenejšiemu Britovi, ktorý získal druhý set a vyrovnal na 1:1.

Aj tretí bol veľmi vyrovnaný. Murray v druhom geme odvrátil dva brejkbaly súpera. V deviatom sa sám dostal po chybách Raoniča k trom brejkbalom a premenil hneď prvý - 5:4, no rozhodnutie neprišlo. Kanaďan nezložil zbrane, vyrovnal stav setu na 5:5 a dramatický duel pokračoval. Obaja si ešte ukradli po podaní a tak aj záverečný ste dospel do tajbrejku. Murray v ňom nakoniec vyhral 11:9, keď premenil svoj štvrtý mečbal a postúpil do svojho premiérového finále na turnaji majstrov.

"Bolo to veľmi ťažké, musel som tvrdo bojovať, aby som to dotiahol do konca. Tajbrejk ponúkol krásne výmeny a nakoniec som to dokázal. Myslím si, že sme si obaja užívali skvelú atmosféru. Bolo to úžasné. Finále bude po takomto zápase náročné, ale dám do toho všetko," povedal v televíznom rozhovore Murray, ktorý zaznamenal 23. víťazstvo v rade.