Ak sa im chceme vyhnúť, musíme svoju imunitu posilniť. Na výber máme množstvo metód od liekov cez prírodné zdroje vitamínov až po rôzne netradičné tipy. Ktoré z nich pomôžu zvýšiť obranyschopnosť organizmu?
Saunujte
- Teplo zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Poraďte sa však s lekárom. Sauna totiž nie je vhodná pre každý organizmus.
Pomoc z lekárne
- Na imunitu odporúčam produkty obsahujúce glukány, čo sú výťažky z húb. U nás je to najčastejšie hliva ustricovitá. Dobré sú však aj rôzne ázijské huby,“ radí imunologička Iveta Salátová Kozlovská. Podľa lekárky je potrebné doplniť aj vitamíny, dokúpiť si môžeme najmä vitamíny D a C. Bežne sa na posilnenie imunity používa aj zinok.
Znížte stres
- Núti telo spotrebovať omnoho viac energie, ktorá je uberaná napríklad aj imunitnému systému.
Spite pri teplote max. 22 °C
- Maximálna teplota v miestnosti by nemala presiahnuť 18 - 22°C a miestnosť by mala byť pravidelne vetraná. Príliš suchý a prehriaty vzduch vysušuje sliznicu.
Skúste prírodné zdroje
Cesnak - Obsahuje vitamíny A, C a B. Bojuje proti rôznym baktériám a vírusom. Dve polievkové lyžice uvareného a rozmixovaného cesnaku s citrónom nalačno každý deň pomôžu preísť chorobám.
Med - Jedna polievková lyžica denne pomáha chrániť aj v tomto chladnom počasí.
Chren - Má antibiotický účinok. Dokáže potláčať infekcie, pomáha pri nachladnutí, ale aj ako ochrana proti rôznym vírusom.
Bylinkové čaje - Posilniť imunitu pomôžu najmä detoxikačné, ako žihľavový, mätový či púpavový čaj. Detoxikácia pomáha zbaviť sa infekčných ložísk v tele, čo následne znižuje riziko choroby.
Príznaky oslabenej imunity
- suchá pleť
- opakujúci sa herpes
- afty v ústnej dutine
- opakujúce sa nachladnutia
- časté infekčné ochorenia
- kožné choroby
- chronická únava
- zlé hojenie rán
V prípade poruchy imunity sa prejavujú viaceré príznaky naraz. Nikdy nie iba jeden z nich, ale ich kumulácia.
Aj prechádzka môže posilniť imunitu
Iveta Salátová Kozlovská, Ambulancia klinickej imunológie a alergológie - Pacientov trápi množstvo problémov, následkom čoho majú pocit choroby, nevýkonnosti, únavy. V takomto prípade treba zájsť za praktickým lekárom, ktorý spraví základné vyšetrenia. Pomôže však aj zdravý životný štýl, otužovanie a najmä pohyb a pobyt na dennom svetle. Ľudia totiž sedia dlho v práci, sú unavení, nechodia von a nešportujú. Veľakrát postačí chodiť pešky. Ak sa dá, namiesto využitia MHD sa radšej aspoň 2-3 km prejdite.