V sobotu sa nad Nízke Tatry presunula smršť ohromnej sily. Vetrisko dosahovalo silu až 115 km/h! Situácia sa zhoršovala tak rýchlo a dramaticky, že vystrašení ľudia vrátane turistov volali hasičov o pomoc. Stromy skosené vetrom ako slamky robili problémy. Zatarasili cesty, trhali elektrické vedenie, zneprístupňovali terén.
Najhoršia situácia bola nad Záhradkami v Jasnej pod Chopkom – v lokalite Lúčky spadol strom na vozidlo so zahraničnou poznávacou značkou, v ktorom bol aj vodič! Konáre cez čelné sklo prenikli dovnútra a poranili mu hlavu. Horský záchranár, ktorý išiel náhodou okolo, počul ľudí volajúcich o pomoc. Ihneď informoval svojich kolegov.
Obrovská smola
Od tej chvíle sa začal boj o život, už len samotná cesta na miesto bola pre počasie na hranici prijateľného rizika. Fúkal silný víchor, stromy sa nakláňali, každú chvíľu mohol spadnúť ďalší. O pár minút boli na mieste obe záchranné zložky a spolu s nimi aj záchranka. Zistili, že v aute na mieste vodiča je zakliesnený človek v bezvedomí. Po vyslobodení sa ho lekár snažil stabilizovať.
Medzi prvými, ktorí prišli k ťažko zranenému Singapurčanovi, bol aj záchranár z Horskej záchrannej služby v Nízkych Tatrách-Sever Zdeno Krajčí (43). „Nebol to pekný pohľad. Strom padol na odstavené auto tak nešťastne, že zasiahol priamo vodiča. Ten mal neskutočnú smolu. Keď videl, že cesta je neprejazdná, vzorovo odstavil auto na krajnici. Zapol aj výstražné svetlá. Lenže ďalší strom padol rovno naňho,“ opisuje Zdeno sobotňajšie nešťastie, ktoré mu pripomenulo udalosti z roku 2004.
Cudzinec bojuje o život
„Pacient mal vážne poranenú hlavu a krvácal,“ povedal nám o zásahu jeden zo záchranárov. „Bolo to dramatické. Hrozilo, že padnú ďalšie stromy. Našťastie sa nám vodiča podarilo vytiahnuť.“ Ťažko zraneným šoférom bol mladý Singapurčan Justin (22). Bol v bezvedomí, nereagoval a nedýchal. Po vyslobodení z auta začali horskí záchranári okamžite s resuscitáciou a 45 minút ho oživovali.
„Po resuscitácii bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu a s úrazom hlavy ho záchranári previezli do nemocnice v Liptovskom Mikuláši,“ potvrdil správu hovorca záchranárov Boris Chmel. Lekárom sa síce podarilo mladíkovi obnoviť životne dôležité funkcie, ale jeho stav je vážny. O život bojuje na ARO, ktoré patrí k špičkovým pracoviskám na Slovensku. Za zraneným podľa našich informácií do nedele nik neprišiel ani sa o ňom neinformoval.
Záchranár: Proti sile prírody bývame bezmocní
Medzi prvými, ktorí prišli k ťažko zranenému Singapurčanovi, bol aj záchranár z Horskej záchrannej služby v Nízkych Tatrách-Sever Zdeno Krajčí (43). Až neskôr po akcii si uvedomil, že v rovnakom čase pred 12 rokmi sa ocitol v podobnej situácii počas najväčšej tatranskej prírodnej katastrofy... Aj vtedy v roku 2004, keď sa prihnala víchrica zo severu, dostali večer znepokojivé hlásenie: „Vraj na vrchole pod Malým Gápľom sú traja turisti,“ začína svoje spomínanie Zdeno.
Napriek výstrahe o blížiacej sa pohrome vybrali sa na hrebeňovú túru z Čertovice na Štefánikovu chatu. „Bol to od nich hazard. Jeden z nich naň doplatil životom,“ vraví. Hlásenie dostali tesne po tom, ako sa vrátili z inej akcie, ktorú však nemohli pre zlé počasie dokončiť. Z Vyšnej Boce sa museli vrátiť, stromy okolo nich padali ako zápalky. Ani výjazd k ďalšej dvojici pri Štefánikovej chate, ktorá sa ozvala rodičom a tí zalarmovali záchranárov, sa nepodarilo dokončiť. „Bol to márny boj. Príroda nám jasne dala najavo svoju silu,“ vraví rezignovane.
Nahlásenú trojicu z Malého Gápľa priam sfúklo do doliny. Dvom sa podarilo doraziť do chaty na Jarabú. Tretí si pri páde poranil koleno a nemohol ísť ďalej. „Našli sme ho ráno sto metrov pod vrcholom. Bohužiaľ, mŕtveho. Zmrznutého.“ Iná dvojica prišla ráno na Štefánikovu chatu. Premrznutá, vyľakaná, ale živá.
Prežila vďaka tomu, že sa ukryla do kosodreviny a tam prečkala besnenie vetra. Na druhý deň našli poľovníci na ťažko dostupnej lesnej ceste v Ludrovskej doline telo 88-ročného muža. Tiež doplatil na vyčíňanie počasie. „Väčšina z týchto turistov sa v roku 2004 správala nezodpovedne. To sa nedá povedať o cudzincovi, na ktorého spadol v sobotu strom. On, naopak, urobil všetko tak, ako mal. Len mal veľkú smolu,“ uzatvára Zdeno.
Spomienka na ničivú kalamitu v roku 2004
Najväčšiu prírodnú katastrofu v dejinách samostatného Slovenska zažili Vysoké Tatry v roku 2004. Už v podvečer 19. novembra 2004 zasiahol rozsiahlu oblasť orkán prichádzajúci zo severu. Najmä Vysoké Tatry zmenila víchrica na mesačnú krajinu... Stromy padali zaradom, praskali v strede alebo ich vyvracalo aj s koreňmi. Keďže zatarasili prístupové cesty a pozhadzovali stĺpy elektrického vedenia, oblasť ostala neprístupná pre záchranárov a paralyzovaná.
Popri obrovských škodách spôsobených na prírode a infraštruktúre prišlo aj k strate ľudského života. Na auto manželov Hromadovcov z Kežmarku spadol v časti Pekná vyhliadka strom, ktorý zdemoloval ich vozidlo. Otec dvoch detí Miroslav († 49), ktorý viezol manželku Aniku z práce v Smokovci, náraz neprežil.