Za obeť tomuto riešeniu by podľa našich informácií mohli padnúť aj výjazdové posádky v Pezinku či Malackách, ktoré využívali najmä mamičky s chorými deťmi. Situácia v hlavnom meste je však žalostná. Pohotovosť na Kramároch často nestíha a výnimkou nie je ani to, že tam s ratolesťou v horúčkach čakáte aj päť hodín. Nechajú opäť kompetentní zájsť túto situáciu do krajnosti?
A bude sa škrtať! Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (38) sa snaží dostať zadlžené zdravotníctvo z dna radikálnymi riešeniami. Patrí medzi ne aj rušenie pohotovostí. Šéf rezortu to zdôvodňuje tým, že ich využíva málo ľudí. Napríklad v Bratislave, kde sa nachádzajú štyri veľké nemocnice a každá má urgentný príjem, nebude ani jedna lekárska služba prvej pomoci (LSPP). „Chceme, aby lekárska pohotovosť prebiehala priamo v nemocniciach,“ povedal pred časom Drucker.
Podľa zdroja Nového Času sa majú rušiť aj výjazdové posádky, ktoré fungovali napríklad v Pezinku či Malackách. „Počuli sme určité šumy, ale definitívne stanovisko od ministerstva ešte nemáme,“ povedal konateľ komplexnej záchrannej služby Pezinok Omar Samman s tým, že ich lekári majú plné ruky práce, a to najmä počas víkendov. Bobríka mlčanlivosti zatiaľ drží aj rezort zdravotníctva, na definitívny verdikt potrebujú ešte mesiac. „Návrh optimalizácie existujúcej siete bude dokončený do konca roka,“ napísala uviedla hovorkyňa Stanislava Luptáková.
Idú proti pacientom
Na Slovensku rušenie pohotovostí už prinieslo veľkú vlnu kritiky. Pacienti sa ozývajú, že toto opatrenie je hazardom s ľudskými životmi. „Pán minister zrejme nečakal nikdy s chorým dieťaťom na Kramároch, inak by nemohol zvažovať, že okolie Bratislavy zostane bez pohotovosti,“ povedala nespokojná mamička Simona z Hamuliakova. Proti je Bratislavská župa, ktorá je súčasťou pracovného tímu ministerstva. „BSK predloží rezortu svoje stanovisko k navrhovanej sieti, kde jednoznačne trváme na tom, aby boli zachované všetky tri sídla LSPP na území regiónu, teda Bratislava, Malacky a Pezinok,“ povedala hovorkyňa samosprávneho kraja Lucia Forman Habancová.
Pacienti budú platiť „na drevo“
Ak by sa naplnil katastrofický scenár a obyvatelia bratislavského regiónu by za LSPP museli dochádzať do hlavného mesta, existuje podľa konateľa výjazdovky z Pezinka určité riešenie. „Uvažovali sme aj o tom, že túto službu zachováme pre samoplatcov. Zatiaľ nám to vychádza tak, že celoročný paušál by bol okolo 120 € a pacient by si mohol zavolať náš tím domov v priebehu roka neobmedzene,“ uviedol Samman. Uvažujú aj o jednotlivých výjazdoch, cena by však závisela najmä od vzdialenosti, resp. kilometrov. Doteraz stála táto služba pacientov len dve eurá, zvyšok uhrádzala poisťovňa.
Čo hovoria na rušenie pohotovostí mamičky?
Simona (35), Hamuliakovo
Využila som výjazdovku z Pezinka. Bolo to skvelé, prišli do 30 minút. Prístup aj profesionalita lekárov boli úžasná. Čakať na Kramároch ako jedinej detskej pohotovosti s deťmi v horúčke niekoľko hodín je neľudské a neetické! Je obrovská výhoda, že výjazdovka príde domov.
Jana (38), Bernolákovo
Túto službu som zatiaľ nevyužila. Je však super, že vôbec existuje, a mamička, ktorá nemá napríklad auto, si môže výjazdovú pohotovosť zavolať. Každý, kto zažil pohotovosť na Kramároch, ocení, že takéto niečo existuje.
Patrícia (47), Bratislava
Zatiaľ som chvalabohu nepotrebovala pohotovosť. V prípade potreby by som ju však určite využila. Je skvelé, keď nemusíte presúvať choré dieťa niekam k lekárovi alebo na pohotovosť, kde navyše strávite pol dňa, kým sa dostanete na rad, a ešte vystavujete svoje dieťa ďalšej možnej nákaze.