To však ani netušil, že z banálnych problémov sa stane boj o život - mužovi totiž diagnostikovali rakovinu jazyka. Po tom, čo prišiel o jeho časť, mu hrozilo, že nebude môcť plnohodnotne fungovať. Nádej mu svitla až na stomatologickej klinike košickej UPJŠ, kde mu vďaka jedinečnému zákroku šikovný lekár vymodeloval chýbajúcu polovicu jazyka z krčného tkaniva.
Zdanlivo bežná bolesť ucha sa pre Jána Živčáka z okresu Levoča zmenila na nočnú moru. „Začalo ma bolieť ucho. Myslel som, že mám len prievan. Šiel som k ušnej lekárke. Tá ma však poslala k zubnému, ktorý už mal podozrenie na nádor v ústach,“ spomína na krušné chvíle. Hrozná diagnóza sa nakoniec potvrdila, operácia rozsiahleho nádoru pod jazykom bola preto nevyhnutná. Chorý muž sa bál, či bude vedieť normálne jesť, piť alebo rozprávať. Keby totiž lekár zachránenú časť jazyka iba prišil k ďasnu alebo lícu, bol by takmer nepohyblivý. Ján sa našťastie začiatkom júna dostal na I. stomatologickú kliniku Lekárskej fakulty UPJŠ, kde sa mu snažili čo najviac pomôcť.
Trvajú aj 10 hodín
„Po odstránení nádoru z časti jazyka vzniká veľký defekt. Ten vieme zrekonštruovať prenesením laloka z oblasti brady. Je potrebné vypreparovať cievnu stopku laloka, ktorá ho vyživuje a dostatočne veľkú časť kožnosvalového tkaniva, ktoré potom všijeme do miesta defektu v ústnej dutine,“ hovorí prednosta Stanislav Andrejko. Práve on sa ako jediný na Slovensku špecializuje na operácie podbradového laloka, ktoré trvajú často aj 10 hodín.
„Problém ochlpenia u mužov možno vyriešiť buď mechanickým odstránením vrchnej časti kože, alebo ožarovaním, pokiaľ je u pacienta indikovaná aj rádioterapia kvôli nádoru,“ dodáva Andrejko. Jánovi sa nový jazyk hojil zhruba dva týždne a dnes už po bolesti nie je takmer ani stopy. „Som šťastný, že mi nielenže odstránili nádor, ale umožnili mi aj zrozumiteľne hovoriť. S artikuláciou síce mám isté problémy, no rozhodne je to lepšie, ako keby som prišiel o pol jazyka,“ dodáva spokojne.
A hoci má tento príbeh svoj šťastný koniec, lekári naďalej dvíhajú varovný prst. Nádory v ústnej dutine sú totiž u nás pomerne časté, pacienti však prichádzajú v pokročilom štádiu ochorenia, čo komplikuje liečbu. Príčinami býva fajčenie v kombinácii s nadmerným užívaním alkoholu.
Ako zákrok prebieha
1. Cievna stopka laloka z brady sa vypreparuje spolu s kožnosvalovým tkanivom
2. Obe sa prenesú do ústnej dutiny
3. Všetky rany sa opatrne zašijú, aby tkanivá ostali funkčné