Limity na emisie oxidov dusíka, síry a jemných tuhých častíc sa budú znižovať postupne do roku 2030. EP sa na nich ešte vlani dohodol s Radou EÚ, keď jej predsedalo Holandsko.
"Znečistenie ovzdušia je hlavnou príčinou úmrtí s súvisiacich so životným prostredím v EÚ. Politický kontext sa za ostatné tri roky dramaticky zmenil. Otázka kvality ovzdušia sa v nebývalej miere stala súčasťou verejnej diskusie, a to aj v súvislosti so škandálom Volkswagenu a otázkou emisných testov automobilov v skutočných jazdných podmienkach," uviedla europoslankyňa a hlavná vyjednávačka EP Julie Girlingová.
V stredu schválená smernica má za cieľ znížiť o polovicu nepriaznivé zdravotné dôsledky znečistenia ovzdušia, ktoré v súčasnosti spôsobuje 400 000 predčasných úmrtí ročne. Európska environmentálna agentúra (EEA) upozornila, že znečistenie ovzdušia je "najväčším environmentálnym zdravotným rizikom v Európe".
"Boj proti znečisteniu ovzdušia musí prebiehať na úrovni celej Európskej únie. Je však potrebné zohľadňovať aj špecifiká jednotlivých štátov a posudzovať štruktúru ich hospodárstva. Stropy emisií jednotlivých škodlivých látok musia byť nastavené tak, aby nepoškodzovali rozvoj priemyselnej výroby," povedal o smernici europoslanec Ivan Štefanec (EPP, SK).