Mladá žena sa s tým dlho nevedela vyrovnať a umárala sa v depresiách. Po štrnástich rokoch naplnených trápením sa však vyrovnala sama so sebou, natiahla si minisukňu a vyrazila medzi ľudí. Od tej chvíle je šťastná a jej pohľad na svet sa celkom zmenil. Pomohli jej najmä blízki, ktorí ju vytrvalo povzbudzovali, aby sa nehanbila, lebo je krásna taká, aká je.
Suzi pred 14 rokmi absolvovala prvú operáciu nohy, lebo mala problém s kolenným jabĺčkom. „Vtedy mi začala noha trochu opúchať, ale nevenovala som tomu veľkú pozornosť. Bola som mladá a hlúpa. O dva roky neskôr, keď som išla na ďalšiu operáciu nohy z dôvodu zlomeniny, sa opuchy začali zhoršovať. Prešla som viacero nemocníc. Pomocou cvičenia a octanovej masti sa noha vždy vrátila do normálu, ale po opustení nemocnice sa opuchy opakovali,“ spomína mladá žena, ktorej pravá noha v lýtku má obvod 66 cm, pričom ľavá len 33 cm.
Hrozila jej amputácia
Pred štyrmi rokmi začala pracovať na recepcii vo fitnescentre dokonca priamo v obchodnom dome, kde sa pohybovali stovky ľudí, ktorí ju mohli vidieť. „Všemožne som sa snažila svoju nohu maskovať. Keď som vo fitku videla tie krásne mladé štíhle dievčatá s vyšportovanými nohami, moja trauma sa ešte stupňovala,“ opisuje svoje pocity Suzi.
Lekári jej už nedokázali pomôcť a prestala im dôverovať. „Hovorili mi, aby som s tým nič nerobila, lebo to môže dôjsť do situácie, že mi budú musieť nohu amputovať. Nevedela som sa s tým vôbec vyrovnať. Potom som však zmenila životný štýl. Začala som jesť zdravé potraviny, navštívila som niekoľko liečiteľov a môj pohľad na svet sa zmenil,“ vysvetľuje Suzi.
Natiahla si minisukňu a vyrazila von
K definitívnemu zlomu prišlo v júni tohto roku počas stretnutia s kamarátkou, ktorá sa sťažovala, ako ju ostrihala kaderníčka. „Nechcela ani vyjsť z domu. Povedala som jej – toto je podľa teba problém? Čo mám povedať ja... To mi dodalo odvahu. Rozhodla som sa, že si natiahnem minisukňu a ideme na prechádzku. Odvtedy sa môj život radikálne zmenil. Pohľady ľudí mi neprekážajú. Tí, čo ma poznajú, vedia, aká som. Keď sa niekto opýta, tak mu vysvetlím, a ostatní nech zízajú. Je mi to jedno. Už to neberiem ako hendikep, ale ako požehnanie. Problémy s nohou, ktoré už nevnímam ako problémy, ma naučili, že výzor nie je najdôležitejší. Hlavné je, kto je aký človek,“ pripomenula bojovníčka Suzi.
„Len preto, že mám jednu nohu väčšiu ako druhú, nie som hlúpejšia či nešikovnejšia ako ženy, ktoré majú obe nohy štíhle, alebo áno?! Som preto azda škaredšia? Myslela som, že ma nikto nebude ľúbiť, že sa preto nikdy nebudem sama ľúbiť. Tiež som si roky myslela, že som škaredá, teraz však viem, že ozajstná krása je ukrytá v mojom vnútri,“ uzavrela Suzi.
Ako vzniká lymfadém
1. Lymfedém je chronický opuch zapríčinený nahromadením tekutín, ktoré nastáva, keď lymfatický systém je buď chybný, alebo poško dený.
2. Poškodené cievy blokujúce normálny tok lymfy.
3. Opuch tkanív vzniká v dôsledku nahromadenia lymfatickej tekutiny.
Príznaky ochorenia
- opuch končatiny (mäkký/tvrdý)
- zmena farby kože
- pocit napätia
- zmena tvaru končatiny
- bolesť
- pocit oťaženia a únava končatiny
Pacienti na Slovensku
Neinfekčné choroby lymfatických ciev a uzlín:
muži: 89
ženy: 243
riziková skupina: pacienti po 45. roku života
* počet ukončených hospitalizácií v ústavných zdrav. zariadeniach za rok 2015
Zd rooj: NCZ I
Trpí aj psychika
František Skokan, psychológ: Pre pacienta je to veľmi nepríjemné. Keď má človek viditeľný zdravotný problém, upriamuje to naň pozornosť celého okolia. Zužuje to kvalitu spoločenského života. Prijať a vyrovnať sa s tým je veľmi ťažké, narúša to pacientov sebaobraz - to, ako sa vníma aj cíti. Na psychike sa to odrazí najmä tak, že sa človek vyhýba spoločnosti, upadá do depresie a môže to ovplyvniť aj partnerský život. Psychika a boj s chorobou sú spojené nádoby a môže to sťažovať aj liečbu.
Nie vždy sa dá vyliečiť
Etela Janeková, internistka: Lymfedém dolnej končatiny môže mať mnohé príčiny. Delia sa na známe a neznáme. Z tých známych príčin sú to najčastejšie nádorové ochorenia, ktoré zabraňujú odtoku lymfy. Často sa vyskytujú v malej panve alebo v bruchu. Lymfedém je druhotný príznak pri nejakom základnom ochorení. Ak je základné ochorenie liečiteľné, možno odstrániť aj lymfedém. Ak je však pri ochorení nutné odstrániť lymfatické uzliny, tak lymfedém je v podstate neriešiteľný, pretože lymfa nemá kam odtekať. Ide o tvrdý opuch a pacient to pociťuje ako napätie kože a podkožia, noha je ťažšia, obmedzuje v pohybe.