Navrhuje to poslanec Smeru-SD Juraj Blanár v pozmeňujúcom návrhu k štátnemu rozpočtu na rok 2017. Predložil ho v závere tretieho rokovacieho dňa 11. schôdze Národnej rady (NR) SR.
Potenciálne negatívne vplyvy v zdravotníctve vyplývajú podľa poslanca z aktuálnych odhadov jeho vývoja v roku 2016 a implementácie jednotlivých opatrení z projektu Hodnota za peniaze. Tieto financie bude podľa Blanára potrebné použiť napríklad na ďalšie kapitálové výdavky nemocníc. "Pretože v mnohých prípadoch v nemocniciach čelia riaditelia havarijným situáciám a na tie je potrebné okamžite reagovať," opísal poslanec.
Doplnil, že štátny rozpočet na budúci rok nie je taký, ako ho prezentuje opozícia. Podľa neho reaguje na príjmy a ekonomiku krajiny. Priznáva napríklad, že v zdravotníctve je ešte stále čo robiť, ale je to súčasne podľa neho aj jedna z najkomplikovanejších oblastí.
Opoziční poslanci návrh rozpočtu na budúci rok v pléne kritizovali. Napríklad podľa Ondreja Dostála (SaS) je neambiciózny, neúsporný a nezodpovedný. "Je zostavený na úkor budúcnosti a prináša negatívne dôsledky pre daňovníkov i ekonomiku," opísal poslanec. Návrh rozpočtu podľa neho zároveň predstavuje aj premárnenú príležitosť dosiahnuť vyrovnaný rozpočet, alebo sa k nemu aspoň výraznejšie priblížiť už v roku 2017. V diskusii o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok budú poslanci pokračovať aj v piatok. Do rozpravy je ešte ústne prihlásených osem poslancov.