Ak však budú potrebovať väčšie množstvo liekov, objednávku budú po novom adresovať držiteľovi registrácie lieku. Pre TASR to uviedlo ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na výhradu opozičného poslanca Zsolta Simona (nezaradený), podľa ktorého chyba v schválenej novele zákona o liekoch spôsobí, že psy a mačky budú operovať bez umŕtvenia.
"Ak však budú veterinári potrebovať väčšie množstvo liekov, objednávku budú po novom adresovať držiteľovi registrácie lieku (výrobcovi lieku). Pre veterinárov je dôležité, že novela nevylučuje možnosť spolupráce držiteľa registrácie a veľkodistribútora. Objednávka však musí byť adresovaná držiteľovi registrácie lieku, novelou zákona sa totiž zdôrazňuje, že práve ten bude mať najväčšiu zodpovednosť za prípadný nedostatok lieku na trhu," uviedla hovorkyňa MZ Stanislava Luptáková.
Simon vyhlásil, že pri novele zákona o liekoch bola vypustená možnosť, aby sa veterinárni lekári na Slovensku mohli legálne dostať k humánnym liekom. "Nekúpia ich od distribútora ani od lekární, budú mať možnosť kúpiť ich len od držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku, ktorý ani nemusí mať sklad na území SR," vysvetlil opozičný poslanec s tým, že veterinárov nútime, aby nelegálne či pololegálne dovážali lieky zo zahraničia.
Podľa Simona sa humánne lieky v najväčšej miere využívajú pri liečení psov a mačiek či pri hospodárskych zvieratách. "Liek na uspanie či lokálne umŕtvenie je ten istý, ktorý sa používa v humánnej medicíne pri ľuďoch. Pýtam sa, majú veterinári týrať psy a mačky?" vyhlásil. Simon preto vyzval ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD), vládu a koaličných poslancov, aby na ďalšiu schôdzu v skrátenej lehote predložili návrh zmeny tohto zákona, ktorý vyrieši problém.