Práve vďaka nim sa totiž dá zabrániť stretu lietadla s rôznymi živočíchmi, ktoré by mohlo mať fatálne následky najmä pre cestujúcich. Už 10 rokov preto ich bezpečnosť majú na starosti tri dravce a jeden pes – najväčšími šampiónmi sú však sokol sťahovavý menom Danka a anglický krátkosrstý stavač Ajša. Štvornohý havkáč a jeho okrídlená kolegyňa spolu so svojim majiteľom, sokoliarom Rasťom Pavlíkom kontrolujú plochu letiska každý jeden deň a za každého počasia, aby do vrtúľ lietadla či iných častí nezavítal žiadny neželaný hosť.
Podarená dvojka sa predstavila aj počas sobotňajšieho dňa otvorených dverí na sliačskom letisku. „Samozrejme, že musia byť špeciálne vycvičení, aby im neprekážal hluk lietadiel,“ prezradil Pavlík. Okrem tejto podarenej dvojice ešte letisko stráži aj vycvičený nemecký ovčiak.
Sokol sťahovavý Danka
Dravec je vycvičený na zabránenie stretu lietadla s inými vtákmi, aby sa nedostali napríklad do vrtúľ. Okrídlenú konkurenciu na letisku straší dvoma spôsobmi - lovom krúživého čakania, vtedy plaší bažanty a kačky a lovom z ruky – vrany či čajky. Výcvik takéhoto dravca trvá aj pol roka.
Anglický krátkosrstý stavač Ajša
Toto poľovnícke plemeno je najvhodnejšie na prácu na letisku pre svoju mäkkú povahu, pretože sa musí zniesť s dravcom. Jeho úlohou je zacítiť vtáky a iné živočíchy, keď je vypustený na plochu letiska. Potom stojí a tým dáva signál dravcovi, aby zaútočil. Pes musí byť trpezlivý, pretože nehybne stojí aj päť minút.
Nemecký ovčiak
Je určený na ochranu letiska a strážnych stanovísk. Tieto psy sú voľne pustené a musia strážiť. Ich úlohou je najmä odradiť neoprávnené osoby k vniknutiu na pozemok. Dokážu podľa stôp zistiť, kde sa páchateľ pohyboval a kde viedli jeho ďalšie kroky. Keď už prekročil letisko, nastupuje polícia a ich psy. Pred nástupom na letisko musia mať na začiatku dvojmesačný výcvik a potom sa doškoľujú každé tri roky.
Orol
Na letisku v Sliači sa nevyužíva, ale majú ho napr. na letisku v Bratislave. Tiež slúži na odplašenie vtákov, ale aj väčších hlodavcov, či líšok.