Jeho smrť vyvolala také protichodné reakcie, aké máloktorá smrť známej osobnosti. Prezident a premiér v jednom, ktorý krajine vládol takmer polstoročie. Celý svet čaká, čo sa teraz po smrti jedného z niekdajších najmocnejších vladárov stane.
Zatiaľ čo sa ľudia na Kube v tichosti spamätúvajú zo šokujúcej správy, ktorá ich zasiahla, na inom mieste sveta vyšli Kubánci do ulíc. A to rozhodne nie kvôli tomu, aby vzdali hold vodcovi, ktorý viedol ostrov takmer polstoročie. Mnohí Kubánci emigrovali v minulosti práve kvôli Castrovmu režimu nútene do Ameriky. Ich útočiskom sa stali najmä Florida či Miami, kde dnes žije najväčšia kubánska komunita. Túto oblasť dokonca prezývajú nebo pre Kubáncov či malá Havana.
Práve z týchto miest sa do sveta ozývajú búrlivé verejné oslavy. Ľudia sa tešia, tancujú s vlajkami v ruke, hrajú na bubnoch a spievajú. Niektoré transparenty, ktoré si ľudia nesú, vyzývajú satana, nech dá Castrovi to, čo si zaslúži a nech ho nenechá odpočívať v pokoji. Jeden z miestnych obyvateľov Luis Fajardo povedal pre BBC, že väčšina americkej kubánskej komunity je veľmi ostro vyhranená proti Fidelovi aj Raúlovi Castrovi. „Keď sa v 90. rokoch minulého storočia zrútil Sovietský zväz, zažívali Kubánci obrovské ťažkosti. Mnoho ľudí teraz hovorí, že keď je Fidel Castro mŕtvy, mohla by Kuba zažiť zmeny, po akých volali.“
Castro vyvolával počas svojho takmer polstoročného vládnutia rôzne pocity. Pre jedných bol symbolom nezávislosti Kuby a pre iných totalitný vládca. „Som z toho veľmi rozrušená. Bez ohľadu na čokoľvek bol verejnou osobnosťou, ktorú celý svet rešpektoval a miloval,“ cituje agenúra Reuters študentku z Havany Sariel Valdespinovú. Mariela Alonso, 45-ročná lekárka na Fidelovu adresu povedala. „Bol vodcom pre našich ľudí. Už nikdy nikto nebude taký ako on. Určite pocítime jeho neprítomnosť.“ V súvislosti so smrťou Fidela Castra vyhlásila Kuba deväťdňový štátny smútok, pohreb bude 4. decembra.
Prvý úsvit bez Fidela
Yoani Sanchéz (41), kubánska disidentka
Známa blogerka, ktorá dosiahla medzinárodné uznanie za svoj kritický pohľad na život na Kube pod vedením súčasnej vlády. Smrť diktátora na svojom Twitteri okomentovala so slovami: „Už chýba iba niekoľko hodín do prvého úsvitu môjho života bez Fidela Castra.“
Nemyslím si, že sa niečo zmení
Miquel (39), Kubánec žijúci v Barcelone
Aj keď žijem mimo Kuby, často sa domov vraciam. Nemyslím si, že sa niečo zmení, pretože Castro veľmi dobre zasadil svoje myslienky do hláv ľudí a mnohí veria len tomu, čo majú pred očami. Ale je niečo, čo treba vodcovi uznať. Vedel dobre, čo robí, vedel, ako si získať ľudí, pretože v úvode bola väčšina analfabetmi. Zaručil, aby sa ľuďom dostalo vzdelania, nemocnice boli verejné, urobil poriadok v bezpečnosti. Ale nedal nám slobodu, myslieť inak ako on a ak sa niekto pokúsil, zariadil, aby bol umlčaný.