Niekedy stavby nevznikali z jednotlivých kameňov, ale tesali ich priamo do skaly. Stavitelia kostolov v Etiópii však pred ôsmimi storočiami zašli ešte ďalej – chrámy vytesali zvislo dole pod povrch zeme. Takéto kostoly nikde inde nenájdete. Nielenže sú celé skryté pod povrchom zeme, ale zároveň sú vytesané vcelku v skalnom brale. V etiópskom meste Lalibela je takýchto úchvatných chrámov jedenásť a právom sú zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
Dal ich postaviť miestny kráľ Lalibela po roku 1187, keď sväté mesto Jeruzalem opäť dobyli moslimovia. Etiópsky vladár chcel preto vybudovať nový Jeruzalem - veril, že si tak v nepokojných časoch na svoju stranu nakloní aj vplyvnú ortodoxnú cirkev. Rovno do skál dal vytesať kostoly, ktoré dnes nadchýnajú turistov svojou jednoduchou krásou. Napríklad najznámejší Kostol svätého Juraja (Biete Ghiorgis) má tvar rovnoramenného kríža a vysoký, teda skôr by sa dalo povedať, že hlboký, je úctyhodných 25 metrov.
Legendy, že so stavbou pomáhali templárski rytieri vyhnaní zo Svätej zeme, sa nepodarilo potvrdiť. Tiež sa traduje, že kostoly sú pod zemou preto, aby ich nenašli nepriatelia. Predsa len, kresťania v tomto kúte Afriky boli v čoraz tesnejšom zovretí moslimov... Viaceré z kostolov v Lalibele sa využívajú na bohoslužobné účely a celá oblasť je pre etiópsku ortodoxnú cirkev významným pútnickým miestom.
Etiópska ortodoxná cirkev
- Staroveká Etiópia mala kontakty s kresťanstvom už v prvých desaťročiach po smrti Ježiša.
- Štátnym náboženstvom v staroetiópskej ríši Aksum sa kresťanstvo stalo už v roku 330.
- Za súčasť Biblie uznáva aj iné knihy ako ostatné kresťanské cirkvi. Dodržiava aj viaceré starozákonné zvyky, ako napríklad mužskú obriezku.
- Dnes sa k nej hlási asi 36 miliónov veriacich.