Jeho postavenie poznačilo množstvo výčitiek ľudskoprávnych organizácií, ale zároveň uznanie pre jeho politiku voči kubánskemu ľudu. Zdravotné problémy však prinútili Castra už v roku 2008 odovzdať moc svojmu bratovi Raúlovi (85). Ten Kubu začal otvárať svetu. Ako zmení krajinu smrť jedného z najvýznamnejších politikov 20. storočia?
Denník Washington Post teraz upozorňuje, že len hŕstka Kubáncov verí, že koniec Fidela prinesie okamžitú premenu krajiny s vládou jednej strany. Odborníci však pripomínajú, že Castrova smrť má psychologický rozmer, ktorý odtŕha Kubu od minulosti, ktorá jej dominovala po tri generácie. Na Kube pritom v súčasnosti existuje silnejúci tlak, predovšetkým medzi mladými, na rýchlejší postup zmien, ktoré by priniesli nové slobody a lepšiu životnú úroveň.
2 scenáre vývoja
1. Kuba zostane krajinou so silným socialistickým a diktátorským zriadením
Castro začal hneď po nástupe do čela krajiny s upevňovaním svojej moci a komunistického režimu. Jeho postoje silne ovplyvnil mocenský boj Sovietskeho zväzu so Spojenými štátmi v šesťdesiatych rokoch. Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že je veľmi ťažké predpovedať ďalšie smerovanie Kuby. „Vyjadril by som to výrokom jedného Kubánca, ktorý povedal, že všetci chceme zmenu, ale bojíme sa, aby sme nedopadli ako vy. Tie tlaky budú obrovské,“ tvrdí Chmelár.
Šéf Inštitútu obranných a bezpečnostných štúdií Ivo Samson tvrdí, že tento scenár bude závisieť od postoja Ruska, ktoré sa ku Kube hlási. „Ak sa zaviažu, že ju podržia, tak tam budú mať svoje želiezko v ohni a Kuba môže prežiť ten ekonomický problém či korupciu, ktoré tam sú aj v súčasnom komunistickom režime,“ dodáva Samson.