2. Smrť Castra uvoľní ruky jeho bratovi Raúlovi a bude pokračovať v zmierňovaní režimu
Už od nástupu Raúla Castra do čela krajiny sa uvoľňuje socialistické zriadenie a Kuba sa otvára svetu. „Zatiaľ to vyzerá tak, že sa uberá k zmierneniu kubánskej totality a priaznivejšiemu postaveniu opozície a oslabeniu útokov na ľudské práva. Dôležité je, že medzi USA a Kubou došlo k predbežnému zmieru,“ vysvetľuje Ivo Samson. Z politického hľadiska sa domnieva, že ústupky závisia od samotného Raúla, ktorý povie, či bude trvať na tvrdej línii, ktorú zaviedol Fidel.
„Otázne je, či USA chcú Kubu podporovať a bude to robiť Donald Trump. Teraz by bol problém, keby komunistický režim padol a USA by mali investovať obrovské sumy peňazí do reštartu kubánskeho hospodárstva,“ konštatuje Samson. Riaditeľ Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Alexander Duleba hovorí, že Kuba pod Castrom výrazne schudobnela a s jeho odchodom začal Raúl naprávať aj politické chyby. „Sme svedkami toho, že sa Kuba otvára svetu a je otázne, ako dlho to bude trvať, ale nemyslím si, že by akýkoľvek kubánsky líder mal nejakú zázračnú paličku, ktorá by vyriešila všetky zásadné ekonomické či sociálne problémy bez toho, aby sa Kuba izolovala,“ dodal Duleba.
Kuba je hit, ale ceny idú hore
Napäté vzťahy medzi dlhoročnými nepriateľmi USA a Kubou sa uvoľnili len nedávno a záujem o návštevu ostrova rastie. „Kuba je strašný hit, nielen na Slovensku,“ hovorí Ľuboš Fellner z CK Bubo. Cestovania chtivých ľudí neodrádzajú víza ani ceny zájazdov. A pôjdu len hore. „Kapitalizmus tam ešte stále nedorazil, nových hotelov je strašne málo a turistov je veľa,“ tvrdí.
Čo očakávajú kubánski emigranti?
Ivonne Ruiz Martos (58): Všetko zostane, ako je
Správe o smrti Fidela Castra sa potešila! Kubánku Ivonne (58) v sobotu nadránom zobudil telefonát od priateľov z Miami, potom už spať nedokázala. Svoje prvé pocity vyjadrila na sociálnej sieti: „Konečne zomrel ten, ktorý spôsobil toľko bolesti Kube a Kubáncom. Nie, neželám mu, aby odpočíval v pokoji.“ Ivonne je jedna z mnohých Kubáncov, ktorým sa pred rokmi podarilo z ostrova odísť a nebojí sa otvorene hovoriť. Neverí však, že jej milovanú vlasť čaká veľká zmena.
Bola len malým dievčatkom, keď sa k moci dostal vodca Fidel. „Sama si veľa nepamätám, to, čo viem, mi porozprávali rodičia,“ vysvetlila Novému Času. „Asi prvé, čo si ľudia začali uvedomovať, bolo, že chýbali potraviny a zdravotná starostlivosť sa obmedzila. Nie je pravda, že predtým bola zlá,“ vysvetľuje. Na Kube vyštudovala ekonomiku a zamestnala sa na ministerstve. „Byrokracia, straníckosť, všetko spolitizované. Uvedomovala som si, že nedokážem takto pracovať,“ spomína na život na ostrove.
Mala len 31rokov. V roku 1991 využila šancu, keď sa propagovala myšlienka, aby úradníci cestovali a získali devízy. Našla si kurz v Barcelone a napriek problémom sa jej podarilo z krajiny odísť. „Vedela som, že sa nevrátim. Bola to moja najväčšia túžba.“ vysvetlila. Radosť však strieda sklamanie. „Nezmení sa nič. Chudobou trpia najmä starí ľudia, ktorí v zahraničí nemajú rodinu a nemá im kto fi nančne pomáhať,“ dodáva.
Jorge Caballeros (43): Raúl pôjde v šľapajach Fidela
Roky si myslel, že keď príde Castrova smrť, urobí obrovskú oslavu. Zatiaľ čo jeho rodáci na uliciach Miami oslavovali, on odišiel mimo mesta. Hoci sa na rodný ostrov nevrátil už dlhých 11 rokov, tvrdí, že tak ani už zrejme nikdy neurobí. Koniec El Comandante, ako Castra nazývali, podľa neho nič nezmení.
„Nikdy sa netreba tešiť zo smrti nikoho, ale nebudem klamať, pocítil som zadosť učinenie. Moja rodina, množstvo ďalších rodín, toľkí sme trpeli!“ vyjadril Jorge svoje bezprostredné pocity. „Áno, zomrel človek, ale v ňom zároveň diktátor, totalitný vládca, ktorý zabíjal mladých, zničil rodiny, oddelil súrodencov, deti od rodičov a doviedol krajinu do ruiny počas dlhých rokov,“ dodal. Jorge dnes pracuje ako geograf. Jeho cesta za lepším životom nebola jednoduchá.
„Moja mama vyhrala víza a mohla z Kuby odísť, ale len s nedospelými súrodencami,“ spomína na ťažké roky, keď najbližších nemohol vidieť. Napokon sa aj on v rámci programu spojenia rodín dostal na Miami. Dnes je to 11 rokov. O návrate neuvažuje, pretože to, čo mu ponúka slobodná krajina, na Kube nikdy nezíska. „Raúl Castro je len pokračovaním toho, čo začal jeho brat. Rozdiel je len v tom, že nemá ani polovicu charizmy ako Fidel na to, aby vedel ťahať masy. On vedel ľudí zviesť a zmanipulovať. Vždy bol len vojakom bez osobnosti,“ dodal.