Príbuzní zavraždeného čakajú na spravodlivosť už takmer 12 rokov! Podľa obžaloby Michala Horeckého († 26) na smrť dobili dvaja Bratislavčania - otec a syn. Michala mali po hádke na ulici dokopať a búchať ho o zľadovatelú zem v bratislavskej Petržalke neďaleko jeho bydliska.
Obžalovaný otec medzičasom zomrel. Po skončení vyšetrovania sa kauza na súde ťahá už vyše osem rokov. Najskôr na pojednávania nechodili svedkovia, potom zomrel jeden člen trestného senátu a napokon zákonný sudca Juraj Mihál odišiel do dôchodku. Z vraždy je obžalovaný Martin Jajcaj (33), ktorý na pojednávaní v utorok odmietol vypovedať.
Predseda senátu prečítal výpoveď Jajcaja z prípravného konania, v ktorej Jajcaj tvrdí, že Michal mal pri roztržke na ulici v ruke zbraň. "Môj syn nevlastnil žiadnu zbraň, ani plynovú," povedal pred senátom otec obete. Sudca pojednávanie odročil na koniec januára 2017. "Pojednávaní sa nebudem zúčastňovať, ale na vyhlásení rozsudku chcem byť prítomný," dodal Jajcaj.
Minulý mesiac sa pojednávanie neuskutočnilo, pretože obžalovaný Martin J. si neprevzal dve predvolania súdu. Jeho obhajca sa vyjadril, že nevie, kde je obžalovaný. V kauze sa pojednáva odznova, pretože predchádzajúci zákonný sudca pri zmene senátu neoboznámil všetkých účastníkov s dovtedy vykonanými dôkazmi.
Otec zavraždeného Michala, ktorý od Jajcaja požaduje odškodnenie takmer 166-tisíc eur (pôvodne 5 mil. Sk), už viackrát na súde neskrýval rozčarovanie. "Neviem si vysvetliť, prečo nedokáže súd rozhodnúť za vyše 11 rokov od vraždy. Je toto vôbec právny štát? Manželke sa už z toho zhoršil zdravotný stav," povedal Michalov otec, ktorý sa s manželkou presťahoval z Petržalky do inej časti Bratislavy. "Nemohol som znášať, že obžalovaný z vraždy môjho syna býval takmer v susednom dome," pokračoval otec. "Mám 59 rokov a neviem, či sa dožijem spravodlivosti," dodal.
V kauze bol Jajcaj pôvodne obžalovaný aj z ublíženia na zdraví. V roku 2003 po hádke napadol s rozbitým pohárom muža na diskotéke, čím ho pripravil o oko. Tomu predchádzalo obťažovanie priateľky obete. V novembri 2010 súd Martina J. odsúdil na dva roky s podmienečným odkladom na päť rokov a prikázal mu, aby poškodenému zaplatil viac ako 22-tisíc eur. Podmienečná lehota už však pre Martina J. prestala platiť. Súd vo februári 2013 rozhodol, že aj na neho sa vzťahuje prezidentská amnestia.