Vyplýva to zo štúdie ochranárskeho združenia ARC Centre of Excellence for Coral Reef Studies, informovala v pondelok spravodajská stanica BBC.
Najviac postihnutá je severná časť tohto prírodného systému, kde za uplynulý rok odumrelo približne 67 percent koralov. O niečo lepšia je situácia v centrálnej časti, ktorú postihol šesťpercentný úbytok. Južný úsek koralového útesu je v dobrom stave, ak však bude pokračovať klimatická zmena, obnova systému bude náročná.
Odumieranie koralovcov nastáva vtedy, keď teplota morskej vody dosahuje po dlhšiu dobu nadmerné hodnoty. Vo februári, marci a apríli mal povrch morského dna v danej oblasti najvyššiu teplotu, aká bola dosiaľ zaznamenaná, a to najmenej jeden stupeň Celzia nad mesačným priemerom. "Koraly sa uvarili," tvrdia austrálski vedci.
Následkom tohto javu dochádza k postupnému podvyživeniu systému a koralový útes získava biele zafarbenie, keďže jednobunkové organizmy, ktoré žijú s koralmi v symbióze, ich za takýchto podmienok opúšťajú. Takzvané bielenie zároveň súvisí aj s ďalšími hrozbami vrátane živočíchov ako hviezdica tŕňová, ktoré koraly rozožierajú.