V ďalších rokoch má postupne klesať, v roku 2018 má dosiahnuť úroveň 0,44 % a v roku 2019 sa očakáva rozpočtový prebytok vo výške 0,16 % HDP.
Vyplýva to z návrhu rozpočtu na budúci rok, ktorý v utorok 82 hlasmi schválil parlament. Proti bolo 61 zákonodarcov.
V absolútnej sume má schodok hospodárenia verejnej správy budúci rok dosiahnuť 2,017 miliardy eur. Hrubý dlh verejnej správy v pomere k HDP bude podľa rozpočtu postupne klesať k úrovni 49,1 % HDP v roku 2019.
Tak ako v minulých rokoch, aj v tomto návrhu rozpočtu počíta rezort financií s rezervou vo výške 100 miliónov eur. Je určená "na horšie časy", prípadne na financovanie investičných projektov. Časť zdrojov z rezervy by mala ísť aj na zvyšovanie platov zamestnancov v štátnej a verejnej správe.
Poslanci k návrhu rozpočtu schválili aj pozmeňujúce návrhy z parlamentných výborov. Reagujú na prijímané legislatívne opatrenia v oblasti daní a odvodov. Do rozpočtu tak boli zakalkulované nižšie príjmy z odvodu v poisťovníctve, keďže sa odvod v oblasti neživotného poistenia bude vzťahovať len na nové zmluvy uzatvorené po 1. januári 2017. Zároveň sa navýšili príjmy z dôvodu zrušenia maximálneho vymeriavacieho základu pri zdravotných odvodoch a zvýšenia stropu pri sociálnych odvodoch. Zvýšené príjmy boli v pozmeňujúcom návrhu nasmerované do kapitoly zdravotníctva na rekonštrukciu nemocníc (viac ako 70 miliónov eur) a do kapitoly ministerstva práce na realizáciu prijímaných zákonov (takmer 31 miliónov eur).
Parlament schválil aj pozmeňujúci návrh Juraja Blanára (Smer-SD). V zdravotníctve sa vytvorí rezerva dodatočných 50 miliónov eur, ktoré majú slúžiť na krytie potenciálnych negatívnych vplyvov v sektore.
Rozpočet je postavený na prognóze, podľa ktorej v roku 2017 slovenská ekonomika bude rásť 3,5-% tempom. Rezort predpokladá, že negatívny vplyv očakávaného vystúpenia Veľkej Británie z EÚ bude kompenzovať zlepšenie exportnej výkonnosti SR. Investičná aktivita bude podporená výstavbou v automobilovom sektore, ako aj opätovným rastom verejných investícií.