Mnohí pacienti sa tak ocitli v úlohe rukojemníkov. Na zmenu poisťovne už v tomto roku nemajú nárok, a tak sa obávajú zníženia poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Aj keď ide o najmenšiu poisťovňu, jej klienti budú mať po ukončení zmluvného vzťahu právo len na neodkladnú starostlivosť. Rôzne vyšetrenia a plánované operácie im tak môžu skomplikovať život. Uvedomuje si to aj Košičan Stanislav Mráz (50): „Mám plánovaný operačný zákrok znamienka na tele, no obávam sa, že to teraz zrušia. Zvážim, či nevymením poisťovňu, lebo situácia je naozaj veľmi vážna,“ uvažuje Mráz.
Prešovčanka Táňa Gaľová má ísť na operáciu kolena. „Som poistenkou Unionu už 9 rokov a nikdy som nemala žiaden problém. Súčasná situácia ma neteší, žijem v neistote. Mám ísť na operáciu kolena, teraz neviem, či mi to poisťovňa zaplatí. Dúfam, že si to nebudem musieť hradiť sama,“ obáva sa Gaľová.
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Marián Petko na margo postupu Unionu ZP, ktorý chce od súkromných nemocníc pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva naspäť už vyplatené peniaze, potvrdil rázne stanovisko. „Nemocnice v ANS neuvažujú s touto poisťovňou uzatvoriť zmluvy a prerušujeme s ňou oficiálne rokovanie.“ Elena Májeková zo spomínanej poisťovne považuje výpovede nemocníc za demonštratívne. Pripomenula, že zmluvy majú ročnú výpovednú lehotu a do toho času sú aj nemocnice ANS povinné poskytovať ich klientom kompletnú starostlivosť.
Odložia plánované zákroky?
Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska “Do stredy 15.30 dalo poisťovni Union výpoveď 31 nemocníc z celého Slovenska, 7 nemocníc dá výpoveď v najbližších dňoch. Jedna nemocnica sa zatiaľ rozhodla výpoveď nedať. Máme informácie, ak sa situácia nezmení, už v decembri môže dôjsť k tomu, že poistencom Unionu bude poskytovaná len nevyhnutná zdravotná starostlivosť a plánované zákroky sa budú musieť odložiť. Zmluvný vzťah medzi nemocnicami a Unionom podľa našich právnych analýz nezanikne až o rok, ako tvrdí Union, ale už k 31. marcu 2017.“