Paríž, Mexiko, Madrid a Atény sa týmto spôsobom usilujú zlepšiť kvalitu svojho ovzdušia. Zároveň podporia alternatívne spôsoby prepravy a propagáciu bicyklov či chôdze. Rozhodnutie o tomto opatrení padlo v metropole Mexika, kde sa starostovia veľkomiest stretávajú každé dva roky.
Využitie nafty v doprave je v uplynulých rokoch terčom čoraz ostrejšej kritiky v súvislosti s kvalitou ovzdušia. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) tvrdí, že následkom znečistenia vzduchu ročne zomrú približne tri milióny ľudí.
Naftové motory prispievajú k tomuto problému dvojako: produkciou pevných častíc a oxidu dusného. Veľmi jemné pevné častice dokážu preniknúť do pľúc a prispieť tak ku kardiovaskulárnym chorobám a smrti.
"Naše mesto pristúpi k odvážnemu plánu - postupne vykážeme z ulíc najznečisťujúcejšie vozidlá. Naša ambícia je jasná a začali sme ju už realizovať. Za vzor si berieme Tokio, ktoré už k tomuto opatreniu pristúpilo," vyhlásila starostka Paríža Anne Hidalgová, ktorú dnes citovala spravodajská stanica BBC.