Pilotný projekt dobrovoľnej vojenskej služby skončilo len vyše troch desiatok absolventov, pôvodne sa prihlásilo 129 záujemcov. Minister Gajdoš sa rozhodol mladým dobrovoľnú vojenčinu zatraktívniť. Skromný počet absolventov ako debakel nevidí, no dobrovoľnú vojenčinu chce zatraktívniť. Po novom tak pridá na odmenách pre dobrovoľníkov 200 eur a dĺžka výcviku sa zníži z 12 na 11 týždňov. „Samozrejme, uvítali by sme väčší počet záujemcov, ale pretože to bol pilotný projekt, museli sme uvedenú záležitosť otestovať, čo sa nám aj podarilo,“ argumentoval Gajdoš.
Dobrovoľníci si však bonusy budúci rok neužijú. „Rozhodli sme sa v roku 2017 výcvik nevykonať, ale spraviť ho až na základe motivačných benefitov v roku 2018,“ uviedol minister. Rezort sa v budúcom roku zameria na ďalší z projektov, a to výcvik aktívnych záloh. V Európe sa začína skloňovať aj znovuzavedenie povinnej vojenskej služby. Francúzska socialistická strana PS dokonca vidí v povinnej vojenčine budúcnosť krajiny a zvažuje ju ako možnú tému pre prezidentské voľby. Zavedenie brannej povinnosti by údajne malo Francúzsko ochrániť od aktuálnej bezpečnostnej hrozby, ktorou je terorizmus.
Podľa najčerstvejšieho prieskumu je za zavedenie vojenskej dochádzky až 74 percent Francúzov. Ivo Samson z Inštitútu obranných a bezpečnostných štúdii tvrdí, že za istých okolností by sme o tom mali uvažovať aj my. „V prípade určitej krízy, napríklad, že by sa rozpadla EÚ alebo prezident Trump by dal od NATO ruky preč, by sa mala povinná vojenská služba znovu zaviesť,“ vysvetľuje Samson. Naše ministerstvo obrany tvrdí, že v súčasnosti sú prioritami práve dobrovoľná vojenčina a aktívne zálohy. „Aktuálne teda platí, že pre tvorbu záloh je v súčasnosti v zmysle zákona prioritou dobrovoľná vojenská služby,“ vysvetlila hovorkyňa Danka Capáková.
Gajdošove bonusy
- finančné príspevky sa zvýšia z 375 eur na 575 eur
- dĺžka služby sa zníži z 12 na 11 týždňov