Ešte celý september budú mať návštevníci príležitosť vzhliadnuť 68 listov z Leonardovho diela Codex Atlanticus a modely strojov skonštruovaných v 50. rokoch 20. storočia na základe géniových kresieb. Výstava Leonardo da Vinci, zvedavý génius tak približuje význam Leonarda nielen ako umelca a autora svetoznámych malieb, ale najmä ako vedca, architekta, inžiniera a anticipátora mnohých vedeckých objavov. Bratislava je štvrtou zastávkou v európskom putovaní výstavy, ktorá zaujala návštevníkov v Innsbrucku, v Ríme a Budapešti.
Organizátori výstavy pripravili na september niekoľko zaujímavých sprievodných podujatí. Renesančné melódie zaznejú na Bratislavskom hrade v podaní Agnesy Ferienčíkovej (16. 9. o 17.00 h.), Juraja Struhárika (29. 9. o 17.00 h.) či súboru Musa Ludens (30. 9. o 16.30 h.). S rôznymi oblasťami renesančného kultúrneho života sa budú môcť návštevníci zoznámiť prostredníctvom prednáškového cyklu. Najmä pre deti sú určené pravidelné tvorivé dielne Kreatívne nedele na Hrade, ktoré pripravujeme na nedele 27. augusta, 10. a 24. septembra. Každú nedeľu o 15.00 a 17.00 hodine poskytuje Múzeum k výstave lektorské výklady.
Výstava Leonardo da Vinci, zvedavý génius je prístupná verejnosti na II. poschodí Bratislavského hradu každý deň od 9.00 do 18.00 h (posledný vstup o 17.00 h).
Návštevníkov, ktorí zavítajú do Slovenského národného múzea-Prírodovedného múzea na Vajanského nábreží 2 v Bratislave, čaká okrem modelu mamuta v životnej veľkosti i množstvo zaujímavých informácií o nálezoch mamutov vo svete i na Slovensku. Takmer 150 exponátov, kópií skamenelín, fotografií i interaktívny program predstaví vzhľad, život i vývoj mamutov, ich životné prostredie i vzťah človeka a mamuta. V rámci dvojvýstavy Mamuty na Slovensku a Zdeněk Burian si môžu návštevníci pozrieť podobu mamutov tak, ako ju zachytili naši predkovia, ale i tak, ako ju majstrovsky zrekonštruoval na svojich maľbách Zdeněk Burian.
Dvojvýstavu sprevádza nepretržité premietanie filmov. Okrem unikátneho dokumentu Putovanie za slovenskými mamutmi režiséra Milana Homolku, ktorý vznikol ako súčasť výstavného projektu, má návštevník možnosť pozrieť si krátke dokumentárne filmy o náleze kostry mamuta v Senci ako aj o novších nálezoch mamutov v európskych a sibírskych lokalitách.
Súčasťou výstavy sú sprievodné podujatia. Každú sobotu a nedeľu sa v múzeu cestuje do praveku – a to prostredníctvom filmu Cesta do praveku v réžii Karla Zemana. Každý štvrtok v rámci tvorivých dielní si detskí návštevníci môžu osvojiť poznatky o mamutoch i nakresliť svoju predstavu o živote najznámejšieho posledného živočícha veľkého zaľadnenia našej planéty. V septembri si môžu návštevníci vypočuť zaujímavé prednášky určené pre širokú verejnosť: Jaskynné maľby lovcov mamutov (13. septembra o 16.30 h) a Rastlinstvo v období mamutov (27. septembra o 16.30 h.).
Dvojvýstavu si verejnosť môže pozrieť denne okrem pondelka v čase 10.00 – 19.00 (do 3.9.2006) a 9.00 do 18.00 (od 4.9.2006).
Viac informácií na www.snm.sk
Leonardo da Vinci, zvedavý génius >>
Mamuty na Slovensku – Stratený svet mamutov >>
Slovenské národné múzeum predlžuje dve najnavštevovanejšie výstavy!
BRATISLAVA – Z dôvodu veľkého záujmu sa Slovenské národné múzeum – Historické múzeum rozhodlo predĺžiť originálnu putovnú výstavu Leonardo da Vinci, zvedavý génius. Výstava, ktorú si od jej začiatku (28. apríla 2006) pozrelo už vyše 80 tisíc ľudí, potrvá do 1. októbra 2006. Predĺžená bude i ďalšiu populárnu dvojvýstavu – Mamuty na Slovensku – Stratený svet mamutov a Zdeněk Burian – Majster palety dávnych časov v Slovenskom národnom múzeum – Prírodovednom múzeu. K 40 tisícom milovníkom dávnej minulosti, ktorí už dvojvýstavu od 21. júna 2006 navštívili, môžu teda pribudnúť ďalší, a to do 15. októbra 2006.