Panujú tiež obavy, že odmietnutie referenda by mohlo viesť k politickej neistote v krajine a následne mať negatívne dopady na Európsku úniu. Podľa prieskumu vykonaného inštitútom Piepoli a IPR pre televíznu stanicu RAI zmenu ústavy podporilo 42 až 46 percent voličov, proti bolo 54 až 58 percent hlasujúcich. Podľa iného prieskumu pre televíznu stanicu LA7 reformy odmietlo 55 až 59 percent voličov, zatiaľ čo pre bolo 41 až 45 percent hlasujúcich Talianov.
Štyridsaťjedenročný Renzi, ktorý stojí na čele talianskej vlády necelé tri roky, reformu hájil ako nutnú pre zjednodušenie fungovania politického systému krajiny, ktorá od roku 1945 zažila viac ako 60 vlád. Reforma mala posilniť Poslaneckú snemovňu a výrazne obmedziť vplyv Senátu, ktorý mal okrem iného prísť o možnosť zvrhnúť vládu a o vplyv na blokovanie zákonov. Hlasovanie zaznamenalo relatívne vysokú účasť. Podľa ministerstva vnútra do siedmich hodín večer odvolilo cez 57 percent oprávnených voličov. Na zverejnené odhady ihneď reagovali burzy, euro pokleslo voči doláru z 1,0625 na 1,0580.
Ako poznamenala agentúra Reuters, ak budú výsledky potvrdené, bude to znamenať novú ranu pre Európsku úniu, ktorá sa snaží prekonať rad kríz a chcela, aby taliansky premiér pokračovať vo svojich reformných snahách v silne zadlženej krajine. Porážka tiež môže poznamenať trhy, najmä bankový sektor, ktorý tento rok na milánskej burze stratil takmer polovicu svojej hodnoty. Predstavitelia opozície z Ligy severu a Forza Italia bývalého premiéra Silvia Berlusconiho už Renziho vyzvali k odstúpeniu. Renzi tak po neúspešnom pokuse o reformu vyhlásil, že ešte v pondelok podá demisiu.