Hlavne najmenší od neho očakávajú sladkú odmenu a do okien si kladú čižmičky. Ako táto tradícia vznikla? Nový Čas nazrel do archívu a pozrel sa na to, ako deti čakali a oslavovali Mikuláša v minulosti.
Ako vznikla tradícia?
Mikuláš nie je vymyslený. Narodil sa do bohatej kresťanskej rodiny v meste Patara (oblasť dnešného Turecka) asi 15. marca 270. Ako biskup Mikuláš z Myry pomáhal kresťanom, dal postaviť aj nemocnicu. Jeho najznámejším činom je záchrana 3 dcér. V jednej rodine prišiel otec o peniaze a jeho dcéry si mali na živobytie zarábať ako prostitútky. Mikuláš sa rozhodol pomôcť, v noci im dal do mešca peniaze a položil im ho do okna. Ďalšiu noc to zopakoval, na tretí deň naňho otec rodiny počkal a poďakoval sa mu. Odvtedy si deti dávajú do okna čižmy.
Opäť sa objavil až po roku 1989
V Rusku bol za komunizmu svätý Mikuláš zakázaný, v ateistickej ideológii nebolo miesto pre svätého biskupa. Mikuláš bol aj posledný cár, ktorého komunisti s celou rodinou zavraždili. „Počas socializmu boli hlavne v 50. rokoch tlaky a zo Sovietskeho zväzu prišla tendencia, že Mikuláša nahradili dedom Mrázom,“ prezradila historička a etnologička Katarína Nádaská. Dedo Mráz sa na Mikuláša opäť zmenil po roku 1989. Veriace rodiny však ani počas socializmu deda Mráza neoslavovali. „Na Slovensku to bol dvojkoľajový systém. V škôlkach bol dedo Mráz, ale v rodine oslavovali Mikuláša,“ doplnila Nádaská.
1952, Košice, železničná stanica
1952, Bratislava, Hlavná stanica
1952, Bratislava, Prezidentský palác
1959, Žilina, Námestie Ľudovíta Štúra