Najnovšie sa vrcholoví politici budú musieť vyrovnať s ďalšou ranou. Zatiaľ čo Rakúšania počas víkendových volieb zvolili proeurópskeho prezidenta Alexandra Van Der Bellena (71), Taliani prišli o svojho dlhoročného premiéra Mattea Renziho (41). Práve temperamentní južania svojím rozhodnutím uštedrili pravý hák európskemu spoločenstvu. Euro spadlo na niekoľkoročné minimum a čoraz častejšie sa skloňuje koniec eurozóny, ako ju poznáme.
Poriadne turbulencie spôsobilo nenápadné talianske referendum o ústavných zmenách. Na prvý pohľad nie veľmi významná udalosť zatriasla Európou. Tamojší premiér Matteo Renzi totiž oznámil, že na čele krajiny končí, a Taliani budú musieť zorganizovať predčasné voľby. Problémom je, že medzi nasilnejších politických hráčov patria v tretej najväčšej ekonomike Európskej únie populisti, ktorí odmietajú Európsku úniu aj eurozónu. Nasledujúce voľby tak podľa odborníkov ovládnu práve oni. „Majú establišmentu a dobrých Európanov plné zuby. Tak veľmi, že odmietli dobré zmeny. Taliani si zvolia Beppeho Grilla (šéf populistického Hnutia päť hviezd) a ten už sľúbil referendum o vystúpení z eurozóny,“ vyhlásil europoslanec Richard Sulík. Výsledky referenda tak znamenajú novú ranu pre Európsku úniu, ktorá sa snaží pekonať niekoľko kríz.
Euro na minime
Počas pár hodín sa euro ocitlo na niekoľkoročnom minime, dokonca kleslo viac ako pri brexite, ktorý už pred pol rokom naštiepil dôveru v európsky projekt. Južania tak ihneď schladili nádeje eurooptimistov, ktoré sa vynorili po zvolení nového rakúskeho prezidenta Van der Bellena. Proeurópsky naladený politik totiž porazil radikála a extrémistu Norberta Hofera, ktorý taktiež presadzoval obmedzenie právomocí EÚ či migrácie.
Politický analytik Eduard Chmelár si myslí, že toto rozhodnutie našich susedov nemení nič na tom, že pravicoví populisti sa v Európe posilňujú. „Taliansko bude mať vplyv na to, čo sa deje, a je to súčasť trendu, ktorý neveští pre Európu nič dobré. Rakúsky prezident nemá výkonné právomoci, čiže nerozumiem tej nálade, ktorá zavládla po jeho zvolení,“ tvrdí Chmelár. Zároveň dodáva, že o tom, kam bude smerovať európsky projekt, rozhodnú nasledujúce voľby v Nemecku a vo Francúzsku. „Sme len o tieto rozhodnutia voličov vzdialení od zásadných zmien. Ak sa to nepodarí zvrátiť, tak sa obávam rozpadu Európskej únie,“ dodáva.
Eurozóna je politický experiment
Stanislav Pánis, analytik J&T Banky
Ak by sme vnímali, len rakúske prezidentské voľby, tak reakcia by tam nebola žiadna, lebo ide iba o prezidenta, ktorý nemá exekutívne právomoci. Celá reakcia trhov je na talianske referendum. Nenastala však prehnaná panika. Vnímajú to ako stratenú príležitosť a nie ako krok ku kríze. Talianska ústava pritom zabraňuje vyhlasovaniu referend o medzinárodných zmluvách, čo by bolo aj vystúpenie z eurozóny. Mohli by ho však obísť. Pre budúcnosť eurozóny sa z krátkodobého hľadiska zatiaľ nič nemení. Po talianskych parlamentných voľbách sa to môže otočiť. Problémom Talianska je ekonomický rast, nízka konkurencie schopnosť, vysoká miera zadĺženia, pomalosť prijímania štrukturálnych reforiem a rast antisystémových strán. Kým sa tieto problémy nevyriešia, budú existovať riziká nad budúcnosťou eurozóny. Architektúra eurozóny je nastavená pomerne krehko, bol to politický experiment a na jeho ekonomické prínosy či výhody sa nedbalo. Bezprostredné rizikov rozpadu eurozóny zatiaľ nevidím.
Rakúsky optimizmus
- na čelo krajiny sa dostal proeurópsky naladený politik Alexander Van der Bellen, ktorý porazil extrémistu
- podľa analytikov sa časť ľudí obracia voči krajne pravicovému populizmu a jednoduchým riešeniam ako sú stopka pre migrantov či odchod z Európskej únie
Tovar dovezený z Ameriky bude drahší
Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne
Oslabenie eura oproti americkému doláru môže pomôcť exportujúcim podnikom na Slovensku aj celkovo v eurozóne, keďže ich výrobky by mali pre zahraničné trhy mimo eurozóny zlacnieť. Naopak, tovar dovezený z krajín mimo eurozóny bude pre Slovákov drahší, keďže za jedno euro dostaneme v prepočte na americké doláre menej. Väčšina slovenského zahraničného obchodu je však so štátmi EÚ, z toho výrazná časť so štátmi eurozóny, čo obmedzuje pozitívny vplyv slabého eura pre Slovensko. Pre turistov cestujúcich do USA je však slabšie euro negatívnom.
Čo všetko hrozí po talianskom referende
- výrazný pád eura a zdraženie dovoleniek mimo eurozónu, či dovoz tovarov na Slovensko
- koniec eurozóny ako ju poznáme
- trieštenie Európskej únie