Zahraničné inscenácie
Úvodným predstavením festivalu bude poľská inscenácia Woyzeck. Svetoznámu drámu Georga Büchnera z 19. storočia o vzťahu dvoch mladých ľudí, ktorý sa skončí vraždou, preniesla poľská režisérka Maja Kleczewska do súčasného sveta podvodníkov a provinčných kšeftárov. Sila inscenácie tkvie v spojení expresívnosti, civilnosti a krutosti na pozadí nadčasovej poézie.
S autentickou interpretáciou Gogoľovho Revízora, v réžii súčasného ruského režiséra a dramatika Nikolaja Koľadu, prichádza do Nitry Koľadove divadlo z Jekaterinburgu. Na scéne plnej blata, ruských baraníc, konverzačného humoru, s poetikou ako prebratou z novej vlny ruského filmu, nechýba tradičný ruský samovar či gýčové uteráky s labuťami, ktoré ladia s ruským ľudovým odevom a spevom.
Kultový román Platforma francúzskeho spisovateľa Michela Houllebecqua sa stal predlohou divadelnému predstaveniu belgického NTGent. Tento príbeh vzťahu mestského úradníka so ženou, ktorú stretáva v Thajsku, zobrazuje v réžii Johana Simonsa lásku v dobe, kedy sú rozum, telo aj emócie už iba tovarom.
Nebýva zvykom, aby sa na divadelnom festivale, najmä ak trvá šesť dní, jedna inscenácia odohrala dovedna 180 krát. Krabica s otvormi, 15 minútové nórske predstavenie pre jedného diváka, ktoré je najkratšou inscenáciou festivalu, túto raritu prináša. Nórsky choreograf a perfomer Heine Rřsdal Avdal nám v intímnej a anonymnej atmosfére umožní skúmať súvislosť dotyku a jeho vizualizácie.
Svetoznámy britský dramatik Mark Ravenhill, ktorý má za sebou niekoľko kontroverzných divadelných textov, nie je ani slovenským čitateľom neznámy. V hre Produkt, ktorej je autorom, sa predstaví ako herec – stvárňuje hlavnú postavu filmového režiséra.
Do Nitry tento rok po prvýkrát prichádza Národní divadlo z Prahy, s inscenáciou Richard III. – veľkovýpravným a moderne poňatým shakespearovým textom v réžii Michala Dočekala. Titulnú úlohu stvárňuje český herec a spevák Richard Krajčo a monumentálna inscenácia je plná ďalších hereckých osobností, ktoré sa vynímajú na uchvacujúcej scéne Davida Mareka.
Taliansko-sicílska autorská inscenácia Môj život režisérky a dramatičky Emmy Dante, predstavuje čisté divadlo v absolútnej jednoduchosti formy a štýlu. Príbeh matky, mŕtveho syna a jeho živých bratov v archetypálnych obrazoch je umocnený pohybovou a hereckou virtuozitou. Herci každým gestom, pohybom či pohľadom vnášajú do publika priam hmatateľnú energiu.
Lotyšská inscenácia Soňa stvárňuje príbeh osamelej ženy, ktorá vo svojom malom byte sníva o láske. Režisér Alvis Hermanis pre podčiarknutie tragikomického pátosu hry s prekvapujúcou pointou obsadil do titulnej postavy muža v monty pythonovskom štýle, s výrazným mejkapom, zásterou a nátačkami.
Inscenácia Útecha poľnej cesty rieši bolestivú tému československých dejín – divoký povojnový odsun Nemcov z Brna, ktorý sa odohral v máji 1945. Hra je súčasťou rozsiahleho projektu Perzekuce.cz, ktorý sa zaoberá traumatickými udalosťami československých dejín. Tento projekt sa stretol s výrazným ohlasom v českých aj zahraničných médiách. Inscenácia mladého režiséra a dramatika Miroslava Bambušeka je postavená na textovej montáži viacerých dokumentárnych materiálov. Jedným z nich je aj esej Martina Heideggera, ktorej názov inscenácia nesie. Nespútaná imaginácia, expresívna hudba či surrealistické výjavy sú nosné prvky tohto originálneho diela.
Zaujímavým tanečným predstavením festivalu je portugalský projekt SWAP v réžii a choreografii mladých umelcov. SWAP predstavuje interaktívny systém rozšíreného vnímania reality, zachytávajúci siluetu tanečníka v reálnom čase a prenášajúci ho do virtuálneho priestoru, s ktorou reálny tanečník na scéne komunikuje.
Prvá maďarská divadelná scéna sa na Divadelnej Nitre predstaví po prvý raz. Penthesilea Heinricha von Kleista v podaní špičkových maďarských hercov je inscenáciou sugestívnej poetiky, ktorá silný príbeh o násilí, nežnosti, príťažlivosti aj nevraživosti prekladá originálnymi scénickými obrazmi. Na veľkorysej scéne plnej mytologických symbolov a výjavov vyniká červená farba vášne a viny.
Slovenské inscenácie
Na festivale sa predstavia tri slovenské inscenácie. Ivanov v podaní martinského komorného divadla v réžii Romana Poláka sľubuje divákom, že sa v divadle nasmejú tak, ako už dávno nie. Polák ako majster ruskej klasiky a nekonvenčný režisér odhaľuje skryté možnosti a nevyužité kontexty tejto hry. O hre Pred odchodom na odpočinok stačí napísať niekoľko kľúčových slov, ktorých kombinácia sama hovorí o kvalite tejto inscenácie – téma zvrátených ideológií autora hry Thomasa Bernharda v réžii Juraja Nvotu, divadlo Astorka Korzo 90´, herecké trio Zita Furková, Zuzana Kronerová, Peter Šimun. Tvar vecí je inscenáciou domáceho nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Mladí režiséri Maja Hriešik a Roman Olekšák prinášajú generačnú výpoveď na tému hľadania identity v prostredí manipulácie.
Divadelná Nitra sa v posledných rokoch vďaka prekladom inscenácií do anglického jazyka stále viac otvára zahraničným návštevníkom. Tohto roku budú všetky slovenské aj zahraničné inscenácie simultánne tlmočené do angličtiny. Zároveň budú všetky zahraničné inscenácie tlmočené do slovenčiny.
Do 28. 8. je možnosť prednostnej akreditácie pre novinárov a rezervácie lístkov na www.nitrafest.sk/rgl. Po tomto termíne sa začína predpredaj vstupeniek pre verejnosť.
Bližšie informácie o Divadelnej Nitre >>
Inscenácie hlavného programu Divadelnej Nitry 2006
Leitmotívom Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2006 je motto „Večne mladý – Forever Young“. Hlavný program, ktorý prináša špičkové európskeho divadlo, pozostáva z 11 zahraničných inscenácií a troch inscenácií zo Slovenska. Divadelná Nitra sa koná 22. – 27. septembra v Nitre a predstavenia sa odohrajú aj v satelitných mestách v Trnave a v Bratislave.