Ako Žida ho Nemci odvliekli do koncentračných táborov, kde mimoriadne zručný typograf pracoval v utajenej skupine väzňov. Cez jeho ruky prešlo viac ako 100 miliónov falošných libier. O svojom osude napísal aj knihu, podľa ktorej natočili oscarový film Diablova dielňa.
Adolf Burger († 99) zomrel v utorok 6. decembra vo svojej vile v Prahe. V čase, keď v Bratislave pôsobil ako kníhtlačiar, vstúpili pre Židov do platnosti norimberské zákony. Burger im začal pomáhať, pretože aj on sám mal židovský pôvod. Tlačil im falošné doklady len preto, aby ich nedeportovali do koncentračných táborov. To sa mu však stalo osudným. „Dňa 11. augusta 1942 Burgera priamo od tlačiarenského stroja odviedla štátna polícia a s inými Židmi ho odtransportovali do Žiliny a potom v jednom dobytčom vagóne aj spolu s jeho ženou Gizelou do Osvienčimu,“ uviedol rodák z Veľkej Lomnice Michal Šmálik. S milovanou manželkou sa rozlúčil iba pohľadom a nikdy viac ju nevidel.
Tajná tlačiareň falošných peňazí
Po tom, ako sa Nemci dozvedeli, že Burger je zručný typograf, previezli ho do Berlína. „V Sachsenhausene sa stal členom komanda a dielne, ktorá vyrábala pre Ríšu falošné peniaze. Vyrábali sa tu americké doláre, anglické libry, juhoslovanské líry, poštové známky, kolky a doklady pre agentov. Falšovateľské komando pozostávalo zo 142 židovských väzňov, odborníkov v rôznych oblastiach,“ uviedol autor pripravovanej knihy Osobnosti Veľkej Lomnice Vladimír Labuda s tým, že o výrobe vedeli len vrcholoví funkcionári Ríše. Falšovateľské komando tvorili ľudia z 12 štátov Európy, z nich bolo 13 z ČSR, ale Burger bol jediný Slovák.
Koniec vojny
S blížiacim sa koncom vojny Nemci z dielne všetko zabalili a naložili do 16 vagónov. „V debnách bolo zariadenie tlačiarne, vo vodotesných sarkofágoch už vytlačené bankovky a v ďalších tajné doklady špionážnej služby. Spolu so zariadením odišlo celé falšovateľské komando,“ doplnil Labuda. Burgera s ostatnými väzňami oslobodili americkí tankisti až po smrti Hitlera. Typograf spod Tatier sa dostal späť do Popradu, kde však nenašiel nikoho z rodiny, a tak odišiel do Prahy. Falošné peniaze sa objavovali aj v Československu do roku 1960.
Film ocenený Oscarom
Autentické svedectvo o tom, čo Adolf Burger prežil, vydal v knihe Diablova dielňa - najväčšia falšovateľská operácia všetkých dôb. Podľa tejto knihy natočili film Die Fälscher a v roku 2007 ho uviedli na filmovom festivale Berlinale v Nemecku. V roku 2008 získal Oscara ako najlepší zahraničný film.
Kto bol Adolf Burger
(* 12. 8. 1917, Veľká Lomnica, † 6. 12. 2016, Praha)
Pracoval ako kníhtlačiar v bratislavskej tlačiarni firmy Horváth. Ako Žid sa dostal do koncentračných táborov Osvienčim, Birkenau, Sachsenhausen, Mauthausen či Ebensee. Burger sfalšoval 10-librové bankovky v hodnote dohromady 23 989 800 libier, 20-librové v hodnote 26 746 680 libier a 50-librové v hodnote 64 145 000 libier. Po skončení vojny pracoval v tlačiarni, lodenici a taxislužbe.