Vo Vysokých a západných Tatrách približne od nadmorskej výšky 1500 metrov nad morom je aj mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Nízkych Tatrách, Malej a Veľkej Fatre je len malá hrozba pádu lavín.
Ako TASR informoval Marek Biskupič, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku, sneh je na horách nerovnomerne rozložený, ale vplyvom striedania teplôt je všeobecne dobre stabilizovaný. "Len ojedinele sa na strmých záveterných svahoch vyskytujú menej stabilné dosky a vankúše," uviedol s tým, že na takýchto svahoch je uvoľnenie lavín možné len pri veľkom dodatočnom zaťažení. Pri oteplení sa v stredných polohách môžu vyskytnúť splazy i spontánne lavíny z mokrého snehu. "Obzvlášť nebezpečné budú dnes slnkom osvietené trávnaté svahy v Západných Tatrách," upozornil lavínový špecialista.
Na horách je relatívne teplo pričom zvyšky chladnejšieho vzduchu sa držia na dne dolín. V piatok ráno bolo prevažne polojasno, na hrebeňoch Vysokých Tatier hmlisto. Mrzlo len v najvyšších polohách Tatier. Teploty vzduchu sa pohybovali od mínus štyroch do plus piatich stupňov Celzia. Na hrebeňoch fúkal prudký vietor severných smerov s rýchlosťou do 16, v nárazoch do 25 metrov za sekundu.
Celkovo je v Tatrách 60 až 140 centimetrov snehu, v ostatných pohoriach 20 až 60 centimetrov. Povrch snehu je prevažne zmrznutý, prípadne sa vytvorila kôra. V priebehu dňa bude v nižších a stredných polohách kašovatieť. Zvyšky suchého snehu sa nachádzajú už len v najvyšších polohách Tatier a na severne orientovaných svahoch.