Už štvrtý deň tam platí nariadenie, že do ulíc môžu v daný deň vyjsť len autá s párnymi alebo nepárnymi číslami na poznávacej značke, v piatok teda nepárnymi. Toto mimoriadne opatrenie bolo v piatok zavedené aj mimo metropolu, a to v Lyone, píše ČTK. Smog ale ohrozuje zdravie obyvateľov aj v ďalších oblastiach Francúzska. Situácia v krajine by sa podľa úradov mala zlepšiť cez víkend, neskôr sa ale zrejme znovu zhorší.
"Emisie (škodlivých) častíc sa cez víkend spravidla znížia v dôsledku slabšej dopravy, navyše časť smogu by mal rozohnať vietor. Budúci týždeň nevidíme optimisticky," povedala v piatok médiám Amélie Fritz z francúzskeho úradu pre kontrolu kvality ovzdušia Airparif. Jedovatý smog sa každú zimu tvorí z emisií z výroby a z výfukových plynov áut, hlavne naftových, z kúrenia drevom a ďalšími pevnými palivami. Situáciu ešte zhoršuje bezvetrie a teplotné inverzie. Spravidla to trvá deň či dva, ale teraz situácia pretrváva v dôsledku tlakovej výše, ktorá sa udržiava nad Francúzskom, vysvetlili odborníci.
Veľké zamorenie ovzdušia jemnými časticami a oxidom uhličitým môže vyvolávať rakovinu, astmu, alergie, dýchacie či srdcové choroby. Francúzske úrady v postihnutých oblastiach vyzvali obyvateľov, aby obmedzili športové a ďalšie vonkajšie aktivity. Žiaci v školách nesmú chodiť cez prestávky behať von. V Paríži a Lyone je mestská doprava dočasne zadarmo. Podľa francúzskej zdravotnej agentúry SPF sa znečistené ovzdušie v krajine podieľa na 48 000 predčasných úmrtiach ročne. V Európskej únii je to podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) každý rok približne 400 000 úmrtí.