Hoci sa ich výrobcovia snažia tvrdiť, že sú zdravšie ako klasické fajčenie tabaku, podľa doktora Viveka Murthyho predstavujú najväčší zdravotný hazard pre mladých ľudí. Tí totiž považujú inhalovanie nikotínovej pary za bezpečné a vystavujú sa riziku závislosti na tejto droge, poškodeniu mozgu a zmenám nálad. "Väčšina elektronických cigariet obsahuje nikotín, ktorý spôsobuje závislosť a môže poškodiť vývoj mozgu adolescentov. V porovnaní so staršími dospelými je mozog mládeže a mladých dospelých oveľa zraniteľnejší voči negatívnym účinkom nikotínu. Tými účinkami sú vznik závislosti, prednastavenie pre rozvoj ďalších závislostí, zníženie schopnosti ovládať svoje impulzy, deficit pozornosti a kognície a porucha nálady," varuje doktor Murthy.
Ten tiež varuje pred mýtom, že para z elektronických cigariet je úplne zbavená toxínov, ktoré obsahuje tabakový dym. "Vieme dobre, že aerosól z elektronických cigariet nie je neškodný," dodáva najvyšší štátny úradník americkej federálnej vlády a muž číslo jeden amerického zdravotníctva.
Podľa Európskej kardiologickej spoločnosti elektronické cigarety poškodzujú cievy rovnako ako fajčenie tabaku. "Bolo by určite férové povedať, že táto štúdia dokazuje, že elektronické cigarety nie sú bez rizika," uviedol profesor Robert West z University College London na kardiologickom kongrese v Ríme. "Táto štúdia dokazuje, že elektronické cigarety nemôžu byť považované za úplne bezrizikové. Potrebujeme ďalšie výskumy, aby sme stanovili bezpečnostné opatrenia pre dlhodobé užívanie," vyhlásil profesor Peter Weissberg, šéf Britskej kardiologickej nadácie.
"Elektronické cigarety ... nie sú neškodné. Pre srdce v dlhodobom meradle môžu byť škodlivé. Sú oveľa nebezpečnejšie, než si ľudia uvedomujú. Neodporučil by som ich teraz rozhodne ako metódu, ako prestať fajčiť," tvrdí profesor Charalambos Viachopoulos z Aténskej univerzity.
Podľa nemeckých vedcov sú v elektronických cigaretách acetón, formaldehyd, acetaldehyd, benzopyren, kremičitany a kovové prvky, ktoré vážne škodia zdraviu.
Nemecké Centrum pre výskum rakoviny v Heidelbergu nazvalo elektronické cigarety "nekontrolovaným experimentom s konzumentmi".