Pod vedením premiéra Roberta Fica (52) strana ešte v roku 2012 získala vo voľbách 44,4 % hlasov a vytvorila jednofarebnú vládu. V posledných voľbách Smer prišiel o väčšinu v parlamente, aj keď vyhral so ziskom 28,28 % hlasov a vládu zostavovali v koalícii. Podľa najnovšieho prieskumu agentúry Focus preferencie Smeru-SD poklesli na 23,3 %.
Snem najsilnejšej vládnej strany Smer-SD mal tomuto prepadu zabrániť, no k zmene napokon nedošlo. Žiadne zemetrasenie sa podľa očakávaní na sneme neudialo. Výmena dvoch podpredsedov strany - Dušana Čaploviča (70) a Pavla Pašku (58) za Juraja Blanára (50) a Petra Žigu (44) - bola dopredu jasná. Na jednej strane vedenie sociálnych demokratov deklarovalo silný sociálny program. Na druhej si neodpustilo útoky proti médiám, a po utečeneckej karte nastolilo ďalšiu tému. Chystá sa sprísniť pravidlá pre nezamestnaných a osoby poberajúce dávky, ktoré odmietajú nastúpiť do práce. Premiér Fico hovoril o potrebe nastolenia poriadku v rómskych osadách.
Najväčší otáznik pred snemom visel nad tým, či vo svojej funkcii podpredsedu Smeru zotrvá aj Robert Kaliňák. O kšeftoch s Ladislavom Bašternákom, podozrivým z daňových podvodov, však na sneme nepadlo ani slovo. „Ak ostane podpredsedom Robo Kaliňák, tak je to vlastne v princípe zbytočný personálny snem,“ napísala pár dní pred stretnutím jedna z najväčších vnútorných kritičiek Smeru Monika Flašíková-Beňová. Kaliňáka napokon na podpredsednícky post navrhol sám premiér Fico a ten pozíciu obhájil so ziskom vyše 300 hlasov spomedzi takmer 400 prítomných delegátov.
Sociálny program
Fico pozvaným spolustraníkom prezradil aj to, že minimálna mzda bude čoskoro začínať päťkou. „Zvýšime materskú, dotkne sa to asi až 28-tisíc rodičov,“ pokračoval Fico a nezabudol pripomenúť, že dochádza k zneužívaniu sociálneho systému. Pomenoval aj nepriateľov a nevoličov Smeru - bratislavskú kaviareň a bankárov. Medzi vystupujúcimi zaujal výrokom minister Kaliňák, ktorý sa síce nechcel venovať číslam, no jedno rád pripomenul:
Politický analytik Eduard Chmelár hovorí, že v Smere absolútne chýba sebareflexia. Podľa jeho názoru strana prepásla šancu na to, aby nabrala nový kurz.
PREČO HOVORIA, ŽE IDÚ DOĽAVA?
Eduard Chmelár, politický analytik
- Prekvapením je, že k žiadnemu prekvapeniu nedošlo. Nerozumiem tomu, prečo tí ľudia hovoria, že idú doľava a na miesto Pašku dosadia ďalšieho obchodníka Žigu. Čaplovič nech bol akýkoľvek, nejaké sociálnodemokratické korene v sebe mal, no ale táto voľba sama osebe ukazuje, že o žiaden obrat nejde. Je taktiež veľmi zvláštne, že sa premiér rozhodol viesť vojnu s médiami, pretože táto vojna sa vyhrať nedá. Je to znepokojivá taktika a premiér si neuvedomuje, že sa to môže obrátiť proti nemu.
K ČOMU SA SMER ZAVIAZAL
• zvyšovať minimálnu mzdu, aby v roku 2020 dosiahla úroveň minimálne 500 eur
• vytvoriť podmienky na vznik 100-tisíc mzdových pracovných miest a znížiť nezamestnanosť pod 10 %
• využívať aktívne regulačný rámec a garantovať stabilné ceny energií
• aplikovať zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov v určených 12 okresoch a rozšíriť platnosť tohto zákona na ďalšie okresy