Parlament by ich mal ústavným zákonom zrušiť. V diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 to v nedeľu vyhlásil prezident SR Andrej Kiska. Deklaráciu iniciovanú premiérom Robertom Ficom považuje Kiska za nedostatočnú. Podľa hlavy štátu iba prehĺbila bolesť ľudí, ktorým bolo v minulosti spôsobené príkorie. „Deklarácia nie je spravodlivosť, a keď došlo k tak ťažkému zásahu, že štát zorganizoval únos prezidentovho syna, tak ja si myslím, že skutočne by sa mala nájsť politická vôľa a vyriešiť to. Ústavným zákonom zrušiť Mečiarove amnestie a dať spravodlivosti na vrch,“ uviedol.
Prezident odmietol iniciatívu predsedu Národnej rady SR Andreja Danka, ktorý ho vyzval, aby všetci traja, aj spolu s premiérom Ficom, podali v tejto veci podnet na Ústavný súd. „Parlament, jediný parlament má právo presadiť ústavný zákon dvojtretinovou väčšinou. Na Ústavný súd sa nedá obracať s hypotetickou otázkou,“ reagoval. Kiska si nemyslí, že by zrušenie amnestií mohlo spôsobiť právny chaos, ako to tvrdia kritici.
„Určite to nie jednoduché. Ale už z toho, že sa zákon posunul do druhého čítania vidieť, že tam tá politická vôľa je,“ podotkol. „A keď to už nadpolovičná väčšina parlamentu vníma takto, že je to riešiteľné, tak je len otázka ostaných politických strán, či si to zoberú a budú chcieť tento problém vyriešiť,“ doplnil prezident SR. Národná rada SR 6. decembra schválila 88 hlasmi text deklarácie, ktorý odsúdil akt zavlečenia občana SR do cudziny dňa 31. augusta 1995. Podľa deklarácie bol nielen hrubým zásahom do ľudských práv a základných slobôd, ale aj činom poškodzujúcim dobré meno SR.
Do druhého čítania sa zároveň 78 hlasmi dostal opozičný ústavný návrh na zrušenie Mečiarových amnestií. Prezident Andrej Kiska sa na všetkých poslancov obrátil v súvislosti s nedávnym úmrtím Michala Kováča. Apeloval na nich, aby niečo urobili s dôsledkami hanebných činov, ako je zavlečenie prezidentovho syna a vražda Róberta Remiáša. Podľa premiéra Roberta Fica ani podľa predsedu parlamentu Andreja Danka amnestie nie je možné zrušiť z právneho hľadiska.