A takmer okamžite svoje slová potvrdil tým, že spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (45) zaútočil na rómsku menšinu. Politológovia sa pri týchto vyjadreniach len chytajú za hlavu. Tvrdia, že na takýto slovník doplatí a pomôže ním len extrémistom.
Ak by niekto chcel jednoducho opísať sobotný snem strany Smer-SD, stačilo by na to jediné slovo. Zbytočný. Takto sa stretnutie smerákov v Prešove pozerá aj politológ Grigorij Mesežnikov. „Posolstvo, že Smer končí s politickou korektnosťou, je iba odpútaním pozornosti, pretože na sneme sa nerozhodlo o ničom, čo by sme nevedeli pred troma mesiacmi,“ hovorí.
Zároveň upozorňuje na to, že rozhodnutie prebrať extrémistickú rétoriku je pre Smer mimoriadne nešťastné a skôr ide o snahu priživiť sa na aktuálnej vlne. Nedávny prieskum verejnej mienky medzi ľuďmi do 39 rokov totiž ukázal, že táto skupina voličov preferuje extrémistickú stranu ĽSNS Mariana Kotlebu (39). Ak by voľby medzi mladými boli v septembri 2016, kotlebovci by ich vyhrali so ziskom vyše 23 percent hlasov. „Riešením tejto situácie nemôže byť to, že sa budeme predbiehať s extrémistami v ich slovníku, to je cesta do pekla,“ odkazuje politický analytik Eduard Chmelár.
Politická korektnosť
Podľa odborníkov Fico nechápe termín politická korektnosť. Chmelár vysvetľuje, že pri nej nejde o to, aby sa veci nenazývali pravými menami, ale o to, aby sme neurážali príslušníkov rôznych skupín obyvateľstva. „Slušný človek by nemal nazývať homosexuálov buzerantmi a Rómov cigošmi a podobne,“ hovorí Chmelár. Fico vo svojom plamennom prejave na sneme okrem iného poukázal aj na zneužívateľov sociálneho systému s tým, že s nimi treba zabojovať.
„Oni sa snažia extrémizmus, ktorý sa šíri ako rakovina, využiť vo svoj prospech,“ vysvetľuje toto tvrdenie Mesežnikov. Takáto zmena rétoriky však môže Smeru len uškodiť. „Ľudia nevolia extrémistov pre ich drsný jazyk, ale preto, že elita zlyháva v riešení pálčivých problémov,“ zdôvodňuje Chmelár a dodáva, že príčinou prepadu Smeru je najmä korupcia, ktorou je strana presiaknutá. „To ale Smer nemôže a nechce riešiť, pretože je tak napojený na tieto skupiny, že sa to už ani nepokúša zakryť,“ uzatvára Chmelár.
Fico nevie, čo je politická korektnosť
Grigorij Mesežnikov, politológ: V žiadnom prípade sa nedá hovoriť o boji proti extrémizmu. Smer nikdy nebojoval, nebojuje a za terajšieho vedenia asi proti extrémizmu ani bojovať nebude. To je skôr snaha extrémistom konkurovať podobnou rétorikou. Boj proti extrémizmu predpokladá systematické nasadenie vo všetkých oblastiach a to, čo oni robia, bude, naopak, živiť extrémizmus a oni si myslia, že na tom niečo naryžujú. Oni nie sú vnímaní ako autentickí nositelia extrémistickej agendy. To sa stalo aj s tou migračnou témou, kde očividne stratili.