Marta Mitrová, rodená Dessewffy (75), dovolila ukázať striebro, aké používal ich rod už v polovici 19. st. Drahocennosti uchránili pred zbesilým plienením minulého režimu. Ako u nich vyzerali Vianoce?
Kedysi veľmi váženú rodinu Dessewffy vypátral kunsthistorik Samuel Bruss z hanušovského múzea. „Vianočnou výstavou chceme ukázať, ako v kaštieľoch bývali ľudia a priblížiť ich spôsob života,“ uviedol.
Výstavu v hanušovskom kaštieli si nenechali ujsť ani príslušníci tohto rodu, v Marte Mitrovej (75) vyvolala nostalgiu. „Pamätám si, ako tie poháriky umývala moja mama. Dečku vyrobila vlastnoručne. Tieto ozdoby sme mali na stromčeku,“ prezradila. „Ale zvonček pre služobníctvo sme už vôbec nepoužívali,“ dodáva pamätníčka.
Život v prepychu si vôbec neužila, mala štyri roky, keď ich aj s rodičmi vyhnali z koprivnického kaštieľa na ulicu. „Išli sme na vozoch ťahaných volmi, bola veľká zima. Skoro všetko nám zobrali!“ hovorí Marta Mitrová. Dospelí sa snažili cennosti zachrániť. Nadštandardný život však vystriedala bieda, presťahovali sa do starého domu, kde v jednej kuchyni spali šiesti.
Marta pracovala ako robotníčka, s rodinou okopávali stromy v lese, ktorý kedysi patril im, svoj pôvod museli skrývať. Úľava prišla až po rokoch. „Konečne sa môžem tešiť, že pochádzam z rodu Dessewffy. Je mi do plaču, keď si predstavím, čo sme kedysi znamenali a ako sme potom žili,“ dodáva na záver Marta Mitrová.