"Časť nelaboratórnej výučby bude presunutá do iných priestorov Prírodovedeckej fakulty a do priestorov Filozofickej fakulty. Výučba laboratórnych cvičení, ktoré prebiehali v poškodenej budove a ktoré nie je možné operatívne presunúť, bude pre zvyšok zimného semestra zrušená," informovala v nedeľu hovorkyňa UPJŠ Mária Hrehová. Pre letný semester bude potrebné zabezpečiť náhradné laboratória. Časť laboratórnej výučby bude možné podľa hovorkyne zabezpečiť v rámci vnútorných možností fakulty. Na vzniknutú situáciu zareagovali aj partnerské vysoké školy z Košíc.
"Hutnícka fakulta Technickej univerzity Košice (TUKE) už ponúkla Prírodovedeckej fakulte svoje cvičné laboratóriá, fakulta sa chystá vstúpiť do rokovania aj s Lekárskou fakultou UPJŠ a Univerzitou veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Vedenie fakulty v spolupráci s riaditeľmi Ústavu chemických vied a Ústavu biologických a ekologických vied sa bude snažiť zabezpečiť také podmienky, aby výučba v letnom semestri prebehla v plnom rozsahu, bez dosahu na kvalitu," konštatovala Hrehová.
V objekte na Moyzesovej ulici sídli katedra anorganickej chémie a časti katedier organickej chémie, analytickej chémie a biochémie Ústavu chemických vied. Požiarom boli poškodené štyri posluchárne, sedem výučbových a 11 výskumných laboratórií, ako aj všetky kancelárske priestory. "V poškodenej budove malo svoje pracovisko 21 zamestnancov a 15 doktorandov. Títo zamestnanci a doktorandi budú na čas, pokiaľ sa budova na Moyzesovej ulici 11 opäť nesprevádzkuje, umiestnení do náhradných priestorov v rámci Ústavu chemických vied a Ústavu biologických a ekologických vied," uviedla Hrehová.
V budove prebiehali rôzne formy výučby - prednášky, cvičenia, semináre či laboratórne cvičenia základných chemických disciplín, ktorých sa v akademickom roku 2016/2017 zúčastňuje 296 študentov bakalárskeho a magisterského štúdia chémie a učiteľstva chémie. Výška škôd zahŕňajúca kompletne zničenú strechu sa predbežne odhaduje na jeden až tri milióny eur.