Novinárom to v nedeľu povedal hlavný americký veliteľ v Iraku. Generálporučík Stephen Townsend uviedol, že Mósul podľa odhadov naďalej bráni 3000 až 5000 bojovníkov IS. Americký minister obrany Ash Carter v nedeľu neočakávane navštívil irackú leteckú základňu Kajára neďaleko Mósulu, kde niekoľko stoviek amerických vojakov pomáha irackým silám v ich ofenzíve voči Islamskému štátu v Mósule.
Carter s malým sprievodom priletel na leteckú základňu z Bagdadu, kde sa stretol s premiérom Hajdarom Abádím a poobedoval s americkými vojakmi. Leteckú základňu Kajára navštívil prvýkrát odkedy sa v októbri stala východiskovou základňou irackých síl v boji o Mósul. V sobotu v Bahrajne Carter oznámil, že vyšle ďalších 200 vojakov do Sýrie, kde budú pomáhať pri výcviku miestnych bojovníkov a radiť im v boji s IS.
Splnomocnenie pôsobiť v Sýrii už má 300 amerických vojakov a v Iraku asi 5000. Carter na medzinárodnej bezpečnostnej konferencii v Bahrajne povedal, že bitky o Mósul a sýrske mesto Rakka, ktoré extrémisti vyhlásili za hlavné mesto svojho kalifátu, budú rozhodujúce pre definitívnu porážku Islamského štátu.
Neuviedol, ako dlho môže trvať dobytie Mósulu. Predpovedal však, že "táto komplexná misia si vyžiada čas, ale verím, že dni IS v Mósule sú zrátané". Carter vo funkcii ministra obrany v januári skončí, ak Senát podľa očakávaní potvrdí menovanie generála Jamesa Mattisa, ktorého si za ministra obrany vybral novozvolený americký prezident Donald Trump. Americkí vojaci by však podľa Cartera mali v Iraku zostať.