Teória o tom, že práve multitasking prospieva mozgu a zvyšuje produktivitu, je nepresná. Opak je pravdou. Neurológovia v rozsiahlom výskume dokázali, že snaha zvládnuť viac úloh naraz nešetrí čas a znižuje produktivitu. Navyše pri ňom mozog robí oveľa viac chýb a omylov než pri sústredení sa na jedinú vec. Rovnako zhubne na produktivitu a sústredenie pôsobí open space - otvorená kancelária s mnohými ľuďmi.
Profesor Earl Miller z vysokej školy Massachusetts Institute of Technology to vysvetľuje jednoducho: "Prepínanie medzi úlohami vyžaduje oveľa viac mentálnej energie, aby sa človek znova dostal do plného behu." Omnoho lepšie je podľa neho zamerať sa na jednu úlohu, vyriešiť ju a ísť na ďalšiu. Ušetrí sa tým čas, zníži záťaž na mozog, zvýši produktivita a zníži počet chýb.
"Náš mozog nie je vybavený na to, aby zvládol senzoricky nadmernú záťaž," povedal profesor Miller magazínu Fortune. Rovnako ako multitasking je pre pracovnú presnosť a efektivitu zhubný tiež open space - otvorená hromadná kancelária. Je v nej príliš veľa vnemov a vzruchov - nielen výreční kolegovia, ktoré znižujú kapacitu mozgu venovanú výlučne zadanej úlohe.
"Jedinou cestou je blokovať. Skúste vytesniť čo najviac vecí, ktoré vás môžu vyrušovať a odťahovať vašu pozornosť, vypnite si telefón, zatvorte nepotrebné okná na obrazovke, zatvorte email, dajte si slúchadlá, požiadajte kolegov o to, aby na vás nehovorili," znejú rady profesora Millera, ktoré sú návodom na to, ako sa dnes v open space kanceláriách a multitasking režime nezblázniť a byť naďale výkonnými zamestnancami.