Po sčítaní takmer polovice odovzdaných vedú so 41 percentami pred opozičnými sociálnymi demokratmi s 36 percentami, vyplýva z údajov zverejnených volebnou komisiou. Pre Sociálnodemokratický zväz Macedónska (SDSM) opozičného lídra Zorana Zaeva ide napriek tomu o výrazné zlepšenie výsledku v porovnaní s voľbami z roku 2014.
Vtedy SDSM získal 25 percent hlasov a bol tak ešte výraznejšie za Gruevského stranou VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia - Demokratická strana macedónskej národnej jednoty), ktorá dostala 43 percent hlasov. Predčasné a dvakrát odložené voľby boli označované za najdôležitejšie v Macedónsku za posledné dve desaťročia. Hlasovanie má ukončiť dva a pol roka trvajúcu hlbokú politickú krízu a návrat krajiny na cestu smerom k členstvu v Európskej únii.
EÚ vlani sprostredkovala dohodu medzi Gruevským a Zaevom o vyriešení krízy predčasnými parlamentnými voľbami. Gruevski sa v januári vzdal funkcie a umožnil vznik úradníckej vlády poverenej uskutočnením reforiem a zabezpečením slobodných a čestných volieb. Ak Gruevského strana zvíťazí, bude to jej piate volebné víťazstvo od roku 2006. Zaev naopak dúfal, že odstaví konzervatívcov od moci a dokáže svoje obvinenie Gruevského a jeho tábora z rozsiahlej korupcie.
Počas predvolebnej kampane sa obaja politici venovali viac vzájomnému osočovaniu ako propagácii programov, ktoré by zlepšili situáciu v Macedónsku, najchudobnejšej časti z bývalej Juhoslávie. Vzájomné osočovanie a spory paralyzujú Macedónsko od všeobecných volieb v apríli 2014, čo vyvoláva napätie a hromadné protesty.