„Pri nákupoch sa sústreďujeme na darčeky a viac-menej si myslíme, že keby nás niekto okradol, tak by sme to museli zaznamenať, ale to nie je pravda. Zlodejom stačí prísť, siahnuť, zobrať a my nevidíme ani to, že nás okradol, nie ešte to, kto nás okradol,“ vraví kriminalista Matej Snopko s tým, že riešením je zvýšená ostražitosť. Nový Čas sa spolu s ním pozrel na najčastejšie finty vreckárov.
1. Taška na stole
V tomto prípade veľakrát stačí len zvýšiť ostražitosť. Keď sa totiž pri vychutnávaní vianočného punču či iných dobrôt na moment od svojich vecí otočíte, môže byť, že ich už viac neuvidíte. A nájsť v dave toho, kto vám ich vzal, je takmer nemožné.
2. Dámska kabelka
Ďalší lákavý cieľ vreckárov. Doklady a peniaze si preto neukladajte úplne navrch kabelky a dbajte na to, aby bola zazipsovaná. Obrovský pozor na tlačenicu a osobný kontakt, keď ani nemusíte cítiť, že vám z kabelky niečo vytiahli.
3. Veci v aute
Podľa Snopka sa často stáva, že pri zhone ľudia zabudnú v aute cennosti a auto zabudnú zamknúť, prípadne kvôli voľne položeným veciam v ňom zlodeji rozbijú okno a ukradnú ich. Dôležité je preto vozidlo pred odchodom zamknúť a nenechať veci na palubovke.
4. Predné vrecko
V ňom neraz ľudia na trhoch nosia mobil či kľúče, prípadne iné veci, ktoré chcú mať rýchlo poruke. Funguje na rovnakom princípe ako zadné vrecko. Zlodeji neraz použijú ďalšiu obľúbenú metódu – do obete strčia či sa na ňu natlačia, ďalší vezme z vrecka mobil a podá ho tretiemu či štvrtému.
5. Zadné vrecko
Populárny trik, ktorý v tlačenici často ani nezacítite. Stačí jeden chmat a peňaženka či doklady zo zadného vrecka sú fuč. Vreckárom na to stačia doslova sekundy. Ideálne je preto veci z vrecka presunúť na bezpečnejšie miesto či do vrecka, ktoré sa dá zapnúť.
Polícia varuje
„Od ostatných zlodejov sa vreckoví zlodeji líšia tým, že ide o profesionálov. Často pracujú v organizovaných skupinách a v mnohých prípadoch využívajú na vreckové krádeže deti, ktoré nemožno trestnoprávne postihnúť. Polícia upozorňuje vodičov motorových vozidiel, aby v aute nenechávali cenné veci, doklady či peňaženku. Nákupy je bezpečnejšie odložiť do batožinového priestoru. Počas nákupov v tomto predvianočnom období preto vyzývame občanov na zvýšenú opatrnosť. Počas sviatkov bude polícia vykonávať nepretržitý výkon služby, preto v prípade potreby sa môžu občania kedykoľvek obrátiť na políciu, prípadne zavolať na linku tiesňového volania 158,“ povedala banskobystrická policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová.