Tichý Američan je obeťou doby svojho vzniku. Snímka totiž mala ísť do kín pôvodne krátko po útokoch z 11. septembra 2001, no producenti cúvli na poslednú chvíľu. Vraj by ich dielo mohlo vyznieť príliš protiamericky. Po uzretí filmu nezdieľam celkom ich pocity, ale dôležité je, že napokon neskončil niekde na smetisku. Bola by ho škoda, pretože adaptácií, a najmä kvalitných prepisov Grahama Greena, nikdy nie je dosť. Ak ste videli napríklad Tretieho muža (r. Carol Reed, 1949), viete, o čom hovorím. Greenove predlohy sú totiž zväčša natoľko kvalitné, že ak aj nemáte radi adaptácie kníh, v pohode sa na ne dívajte. Prehrať boj s takouto látkou si už vyžaduje nadľudské úsilie a našťastie ľudí, ktorí to dokážu, k jeho textom veľmi nepúšťajú. Preto sú zvyčajne zárukou dobrého diváckeho zážitku.
Prvé, čím Tichý Američan prekvapí, je komorná, ba priam intímna atmosféra. Nevydrží síce po celý film, lebo sme tu a tam svedkami nejakého bombového atentátu alebo prestrelky, no všetko sa odohráva akoby vo sne. Alden príde do Saigonu, zoznámi sa s luxusnými miestnymi dámami, no jeho srdce sa uzavrie len pre jednu. Nejde preto o čisto politický triler alebo vojnový film, skôr má bližšie k romantike okorenenej milostným trojuholníkom. Pokiaľ nemusíte vidieť v každom druhom zábere napalmom posiate chatrče alebo guľometné prestrelky, film je vaša šálka kávy.
Priznám sa, že mi Brendan Fraser akosi nesedí v nekomediálnych úlohách. Mám rád obe Múmie, ale trebárs v dva roky starom Crash Paula Haggisa bol taký nejaký nijaký. V Tichom Američanovi rovnako príliš nevyčnieva zo svojej nenápadne dramatickej škatuľky, ale to hádam ani netreba. Snímku si totiž ako one man show pre seba ukradol Michael Caine, ku ktorému sa dostanem aj v nasledujúcom odseku. Je na škodu, že sa popri Caineovi neprepracoval do hereckej zostavy niekto iný. Príbeh je totiž jednoduchý, miestami hatený, a tak všetko stojí len na pleciach kastingu. Fraser je síce v pohode, ale pokojne si to viem predstaviť aj bez neho, čo nie je príliš dobré znamenie. Zatiaľ čo bez Cainea by to šlo veľmi ťažko.
Veterán Michael Caine získal za svoj výkon nomináciu na Oscara, jeho anglickú obdobu BAFTA a tiež Zlatý glóbus. K oceneniam sa však už nedostal, no pre nás to nehrá veľkú úlohu. Nejde o to, či snímka žne úspechy všade, kam sa pohne. Ak totiž zanechá v divákoch príjemný, alebo aj znepokojivý pocit, ktorý ich núti premýšľať, môže byť v hlavnej úlohe hoci i Sharon Stoneová.
Film Tichý Američan si môžete pozrieť hneď teraz za 55 SK vo virtuálnej videopožičovni >>
Tichý Američan brehy melie
Saigon bol na začiatku päťdesiatych rokov záhadným mestom zmietajúcim sa na pozadí vojny za oslobodenie od francúzskej kolonizácie. Do tohto podivného mikrosveta prichádza idealistický Alden (Brendan Fraser), ktorého do tajov miestneho života, prekrásnych žien, ale i číhajúceho nebezpečenstva zasväcuje vojnový korešpondent Thomas (Michale Caine).