Stalo sa tak pri deviatich záchranných operáciách za účasti viacerých plavidiel. Informovala o tom talianska pobrežná stráž. Podľa rovnakého zdroja sa zachraňované osoby plavili na ôsmich člnoch a jednej menšej lodi. Už v nedeľu sa pri siedmich záchranných akciách podarilo dostať do bezpečia celkove 1164 utečencov. Záchranári našli pri tom aj telá šiestich zosnulých.
V Taliansku rátajú do konca roka 2016 s rekordným počtom utečencov. Ak bude doterajší trend pokračovať, na Sicílii zaznamenajú rekordných 190 000 príchodov nových utečencov, predpovedá rezort vnútra v Ríme a pripomína, že by to znamenalo jasné prekonanie doterajšieho rekordu spred dvoch rokov (170 000).
Medzi migrantmi, ktorí dorazili v tomto roku do Talianska, sú početne zastúpení aj občania Nigérie, Eritrey, Guiney, Pobrežia Slonoviny, Gambie či Bangladéša. Väčšina utečencov predovšetkým z čierneho kontinentu sa na úteku stáva terčom vykorisťovania a človeka nedôstojných praktík. Vyplýva to z výsledkov aktuálnej štúdie Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM).
Podľa nich sú títo ľudia proti ich vôli zadržiavaní a nútení k práci nezriedka bez jej zaplatenia. Na otázky anketárov IOM odpovedalo v období september-november 2016 takmer 7500 utečencov z 38 krajín, a to v Grécku, Taliansku, Macedónsku, Bulharsku, Srbsku a Maďarsku. Na minimálne jednu zo šiestich otázok o osobných skúsenostiach s vykorisťovaním odpovedali utečenci z Afriky z viac ako troch štvrtín (76 percent) slovom áno.