Za ten čas jej narástli na úctyhodných 105 centimetrov. Sympatickú mladú ženu s nádhernou hrivou však odmalička neposlúcha zdravie - už 19 rokov žije s transplantovanou pečeňou, ktorú jej budú musieť na budúci rok vymeniť. Barborka verí, že o svoju najväčšiu pýchu, ktorou sú dlhé vlasy, tentoraz nepríde.
Barborke sa problémy s pečeňou začali čoskoro po narodení. „Keď mala štyri mesiace, ožltla. Mysleli sme si, že má žltačku. Lekári jej však diagnostikovali Alagillov syndróm,“ spomína na najťažšie chvíle života Barborkina mamina Vlasta (49). Dievčatku pečeň transplantovali, keď mala 6 rokov.
Choroba jej zmenila život
„Operáciu podstúpila vo Viedni, keďže u nás sa v tom čase deťom nerobili. V Rakúsku sme museli byť až štyri mesiace, pretože mala s tým spojených dosť veľa komplikácií,“ vysvetľuje mamina. Barborka sa nemohla hrať s deťmi, museli ju chrániť pred infekciami. Ešte aj teraz si musí dávať pozor a nemôže ísť tam, kde je veľa ľudí. Po 19 rokoch od transplantácie Barborkina pečeň začína opäť robiť problémy. „Vybavila som jej nemocnicu v Banskej Bystrici. Verím, že aj tentoraz transplantácia dopadne dobre a jej život sa predĺži minimálne o taký dlhý čas ako teraz,“ nádeja sa mamina.
Strihala sa pred 7 rokmi
Najväčšou Barborkinou pýchou sú vlasy. Strihať si ich dala len výnimočne, za celý život asi trikrát. Po prvý raz o ne prišla pred transplantáciou pečene, keď mala šesť rokov. Po operácii sa dala ostrihať už len raz, pred siedmimi rokmi, po zavedení eura na Slvoensku. Dievčina dúfa, že o ne pred druhou transplantáciou pečene nepríde. "Verím, že všetko dobre dopadne a vlasy mi budú rásť ešte dlho," dodala.
Retransplantácia pečene
Podľa hepatológa Štefana Hrušovského sa retransplantácia pečene vo všeobecnosti robí z dôvodu jej postupne sa zhoršujúcej funkcie. „Niekedy ju postihne pôvodná choroba, v iných prípadoch je dôsledkom zhoršovania funkcie transplantovanej pečene to, že v priebehu rokov vznikne opakovane akútna rejekcia (odmietnutie orgánu), alebo sa rozvinie chronická rejekcia, alebo, naopak, v dôsledku imunosupresívnej liečby pečeň poškodzuje séria rozličných infekcií – napríklad vírusových či baktériových. Okrem toho po transplantácii pečene sa v dlhodobom priebehu prakticky u každého pacienta rozvíja fibróza pečene. Aj s takouto fibrózou však pečeň zabezpečuje funkcie potrebné pre organizmus aj počas niekoľkých desaťročí,“ vraví.
Alagillov syndróm
Počas neho dochádza k narušeniu génu, ktorý je zodpovedný za správnu tvorbu vnútornej štruktúry tela počas vývoja zárodku. Dôsledkom sú mnohé deformácie a poruchy tkanív a orgánov. Najviac postihnutými orgánmi sú pečeň a srdce.