Radu Európskej únie nepresvedčil o svojich kvalitách pri priamom vypočúvaní. Proti Procházkovmu nástupu protestoval šéf SaS Richard Sulík (48), podľa ktorého nemal morálny kredit pre túto funkciu. Ako si hlboký pád vysvetľuje Procházka?
Z premiérskych ambícií na nechceného „otĺkanka“. Podľa Denníka N dostal Procházka stopku po tom, čo sa osobne ukázal v sídle súdu a nepresvedčil poradný výbor. Už na Slovensku pri jeho výbere musel sudcom vysvetľovať, či ako politik klamal. Procházka napriek tomu dostal dôveru slovenskej Súdnej rady, ktorá teraz narazila na odpor kompetentných v Luxemburgu. Sám expolitik dôvody zamietavého stanoviska nepozná a nechce po nich ani pátrať. „Celá táto moja situácia, ktorá sa začala výsledkom volieb, je niečo, čo v mojom živote muselo prísť, som rád, že to prišlo a vyjdem z toho silnejší, ako som bol predtým,“ vyjadril sa Procházka pre portál hnonline.sk.
Súdnej rade pritom oficiálna informácia o rozhodnutí neprišla. „Na úrovni Súdnej rady SR prebehol zákonný, transparentný a férový proces,“ uviedli.
Fico za ním stojí
Sám premiér, ktorý Procházku po tom, čo sa porúčal z vládnej zostavy, hovorí, že akceptuje rozhodnutie súdu. „Ja som pána Procházku podporil ako predseda vlády. Myslím si, že čo sme mohli urobiť zo strany vlády, sme aj urobili,“ vyznal sa Fico. Priznal, že problémom mohla byť politická angažovanosť Procházku, keďže právnické pozície sa vnímajú ako neutrálne. Iným dôvodom mohol byť aj fakt, že nemá sudcovskú prax. „Rozhodol som sa v plnom rozsahu vrátiť k právnej praxi,“ vysvetlil nedávno svoje plány v prípade neúspechu Procházka.
Iné zásady
Pred časom sa proti bývalému šéfovi Siete ozval Richard Sulík, ktorý dokonca poslal do Luxemburgu list, kde upozorňoval na nezrovnalosti vo financovaní jeho politických kampaní a morálne pochybenia. Teraz jasne vidíme, akou diametrálne odlišnou politickou kultúrou sa riadia európske záležitosti a tie domáce,“ zareagoval liberál. Ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú neteší, že kandidáta budeme musieť vyberať opäť, pretože takých osobností podľa nej nie je veľa. „Zdôvodnenie bude vodidlom pre ďalšie riešenie,“ dodala.
Jeho osud predurčil už výber názvu strany
Politický analytik Tomáš Koziak
Politický analytik Tomáš Koziak si myslí, že Luxemburg je prirodzeným dôsledkom všetkého, čo sa za posledný rok v prípade Procházku udialo. „Hodnoty, politika a odbornosť nie sú rozdielne záležistosti. Vyzerá to tak, že ich nemožno skombinovať. Na jednej strane je škoda, že taký vzdelaný muž prepásol svoje šance spraviť pre Slovensko niečo dobré, ale už samotný začiatok - výber mena strany Sieť - predurčil jeho osud,“ dodal Koziak.
Od hviezdnych chvíľ po brutálny pád
2010 - kandiduje za KDH a stáva sa poslancom parlamentu
2013 - odchádza od kresťanských demokratov a zakladá platformu Alfa
marec 2014 - v prezidentských voľbách skončil tretí, získal 400 000 hlasov a stal sa politickou hviezdou
apríl 2014 - zakladá stranu Sieť
júl 2014 - objavila sa nahrávka, na ktorej sa Procházka s Matovičom bavia o inzercii v novinách, za ktorú chce platiť „pol na pol“
leto 2015 - prieskumy ukazujú 15% podporu Sieti, Procházka hovorí o sebe ako o „gazdovi“ pravice a má premiérske ambície
marec 2016 - v parlamentných voľbách získal podporu len 5,6 %, tajne príde na Úrad vlády a zostavuje vládu so Smerom, Mostom a SNS
august 2016 - Procházka končí ako predseda, Sieť odchádza z koalície
október 2016 - nádejný premiér končí ako poslanec aj ako člen Siete, strane zostáva v parlamente jedna poslankyňa
december 2016 - Európska únia ho odmietla za sudcu v Luxemburgu