Rakúsky šéf diplomacie Sebastian Kurz dosiahol dočasné zmrazenie rokovaní s touto kandidátskou krajinou. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý naposledy predsedal Rade EÚ pre všeobecné záležitosti, potvrdil, že všetky členské štáty EÚ s výnimkou jedného boli za pokračovanie dialógu s Tureckom. Zároveň upozornil, že stav prístupových rokovaní medzi Bruselom a Ankarou nebude predmetom rokovaní národných lídrov na štvrtkovom summite EÚ v Bruseli. Túto záležitosť už prekonzultoval aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.
Rokovania s Tureckom o pristúpení k EÚ sa oficiálne začali v roku 2005, ale doteraz bol zaznamenaný len mierny pokrok. K predošlým sporom, týkajúcim sa etnicky rozdeleného Cypru alebo dodržiavania ľudských práv, v posledných mesiacoch pribudla vlna európskej kritiky na adresu tureckých orgánov kvôli ich tvrdým zákrokom proti novinárom, menšinám, opozičným politikom a štátnym zamestnancom po júlovom nevydarenom vojenskom prevrate.
Inštitúcie EÚ opakovane zdôrazňujú svoje obavy o stav ľudských práv a právny štát v poprevratovom Turecku. Rakúsko ako jediná krajina EÚ otvorene hovorí o potrebe zmraziť prístupové rokovania s Tureckom, na čom rakúsky šéf diplomacie trval aj dnes. Svoj postoj odôvodňuje pozíciou rakúskeho parlamentu k tejto záležitosti.
Eurokomisár zodpovedný za susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannes Hahn v tejto súvislosti novinárom pripomenul, že stav, keď sa rokovania s Ankarou ocitli "v slepej uličke" - čo podľa neho môže trvať aj niekoľko mesiacov -, by nemal mať žiadny konkrétny vplyv na celkový proces rokovaní s Tureckom o jeho členstve v EÚ.