Po novom ich chce sprístupniť len zamestnaným rodičom, či zabezpečiť ich úplnú bezbariérovosť. Proti tomu sa však búria majitelia takýchto zariadení a oporu našli aj medzi rodičmi, či niektorými politikmi. Čo všetko zákon mení a ako sa to dotkne detí a rodičov?
Zákon je navrhovaný na zosúlaďovanie pracovného a rodinného života. Preto podľa ministerstva bude mať nárok umiestniť dieťa do jaslí len pracujúci rodič. Týka sa to pritom aj súkromných zariadení, ktoré si hradia rodičia v plnej výške. „Patria sem mamičky na materskej dovolenke s mladším súrodencom, tie, ktoré si rozbiehajú živnosť či si hľadajú prácu a chodia po pohovoroch. Patria sem aj ženy v domácnosti, ktoré len chcú svojim deťom dopriať kolektív a túto službu si dokážu zaplatiť,“ vysvetlila majiteľka škôlky Rainbow Garden v Limbachu Lucia Gomez.
Ktoré deti môžu navštevovať jasle
- tie, ktoré do konca kalendárneho roka nemajú viac ako 3 roky
- rodič sa musí pripravovať na povolanie štúdiom alebo
- vykonáva aktivity spojené so vstupom alebo s návratom na pracovný trh alebo
- je zárobkovo činný
Čo musí zariadenie spĺňať
- bezbariérovosť
- jeden zamestnanec môže mať na starosti maximálne 5 detí
- celkový počet detí v triede nesmie presiahnuť 15
- odborný personál musí tvoriť aspoň 75 % zo všetkých zamestnancov
Kedy štát uhradí starostlivosť
- rodič dieťaťa do 3 rokov má dve možnosti, buď využíva rodičovský príspevok, alebo príspevok na starostlivosť
- väčšine rodičov sa oplatí prvá z dávok - 203,20 € dostanete bez ohľadu na to, kto sa o vášho potomka stará, a už vôbec nezáleží na tom, či pracujete, alebo nie
- príspevok na starostlivosť má zmysel iba vtedy, keď musíte platiť súkromné jasle, škôlku či vychovávateľku
- od minulého roka štát uhrádza výdavky až do 280 € mesačne
Lucia Gomez, súkromná škôlka Rainbow Garden, Limbach
- Neraz k nám na pár hodín alebo dní prídu aj deti mladšie ako tri roky. Aby si dieťa zvyklo na kolektív a odlúčenie od rodiča, je to proces. Podľa nového zákona nebude postupné zoznamovanie so škôlkou možné, lebo rodič bude musieť hneď nastúpiť do práce. Koľko detí si to bude musieť odplakať aj spolu s mamičkami?
Martina Jokayová, jasle Cing, Bratislava
- Podľa zákona by dieťa po dovŕšení 3. roku nemohlo pokračovať v jasliach. Malo by prejsť do iného zariadenia a potom v septembri do štátnej škôlky. Toto riešenie nepovažujem za šťastné. Dieťa si buduje dôveru k ľuďom a lipne na osobách, ktoré pozná. Rodičia sú tak rukojemníkmi diskriminačného systému.
Je to v legitímnom verejnom záujme
Michal Stuška, hovorca ministra práce
Táto sociálna služba je v legitímnom verejnom záujme cielená prioritne pre deti pracujúcich rodičov, má zabezpečiť dostatočný priestor v zariadeniach, keď rodič chce ísť pracovať. Zákon však dáva istý priestor na rozhodnutie zriaďovateľa v individuálnych prípadoch. Rodič nemusí dokladovať pracovný vzťah, existujú rôzne formy, ktoré napĺňajú cieľ. Ide o štúdium, vzdelávacie či jazykové kurzy, môže ísť o prácu z domu.