Tradičná pochúťka má taký obrovský úspech, že je dokonca chránená ochrannou známkou Európskej únie a je zaradená medzi pamätihodnosti Bratislavy. Doteraz sa tradovala legenda, že ich vo veľkom začal piecť v roku 1785 pekár Scheuermann, ktorý ich dal do výkladu predajne svojej pekárne na Hviezdoslavovom námestí. Historici z občianskeho združenia OZ Bratislavské rožky však teraz zistili, že to bolo o polstoročie neskôr.
Prvá správa o tejto dobrote pochádza ešte z roku 1599, no obrovský rozmach zaznamenali až v 19. storočí. Mestská legenda tvrdí, že novodobú kapitolu „bajglov“ začal písať pekár Scheuermann, ktorý ich na Mikuláša v roku 1785 vystavil vo svojej cukrárni na dnešnom Hviezdoslavovom námestí č. 25. Mýtus je však vyvrátený. „Podľa dostupných materiálov vieme, že Scheuermann otvoril svoju pekáreň až v roku 1836, pričom sa vtedy nachádzala na inej adrese,“ uvádza združenie na novom informačnom letáku. Po ňom ich začalo piecť niekoľko pekárov. Po 2. svetovej vojne remeslo upadlo, teraz prežíva renesanciu.
Hlavné zádasy
1. Receptúra cesta musí obsahovať najmenej 30 % tuku alebo masla na množstvo múky.
2. Náplň môže byť len maková alebo orechová a musí jej byť minimálne 40 % hmotnosti výrobku.
3. Rožok s makovou náplňou má mať tvar podkovičky a rožok s orechovou náplňou tvar písmena „C”.
4. Povrch rožkov musí byť lesklý a mramorovaný.
5. Bratislavský rožok sa musí vyrábať bez chemických prípravkov a ručne.
Vyskúšajte recept z roku 1918 (na 32 rožkov)
Príprava cesta: V 2 dl mlieka rozdrobte 4 dag droždia. Kvások vlejte do 1/3 kg preosiatej polohrubej múky. Pridajte 1/8 kg zmäknutého masla, 2 vajcia, veľkú štipku soli, 2 PL rumu, 5 dag cukru a cesto poriadne zamieste. Nechajte ho na teplom mieste 2 hodiny kysnúť.
Príprava plnky: Na mlynčeku pomeľte 10 dag orechov a 10 dag maku. Na orechy aj na mak vlejte 1 dl vriaceho mlieka. Zmiešajte 10 dag jemnej žemľovej strúhanky, 20 dag práškového cukru ochuteného vanilkou, kôru ostrúhanú z celého citróna, kávovú lyžičku mletej škorice. Polovicu zmesi pridajte k orechom, druhú k maku. Do oboch pridajte po 2,5 dag sušených hrozienok máčaných cez noc v rume.
Postup: Cesto rozdeľte na dve polovice, obe rozdeľte na 16 kúskov. Z každého vyvaľkajte elipsu a dajte na ňu šestnástinu orechovej alebo makovej plnky. Sformujte do tvaru rožka a po zaschnutí ich 3x natrite rozšľahaným vajcom. Takto sa po upečení vytvorí pekná mramorová štruktúra. Piecť na voskom potretom plechu v stredne vyhriatej rúre.