Po piatkovom požiari zostali niektoré laboratóriá zničené. Vedci dúfajú, že vydržali aspoň nejaké prístroje. Doteraz ich nespustili, čakajú, kým poriadne vyschnú. Hlavu v smútku má aj prodekan Vladimír Zeleňák. Pracuje na výskume nanopórovitej siliky, ktorá môže poslúžiť i pri liečbe rakoviny. Pomoc akademikom ponúkajú ďalšie univerzity, finančnú injekciu už schválila aj vláda. Navyše, v stredu sa začalo z trosiek opäť dymiť.
Akoby nebolo katastrofy už dosť, prírodovedcov v stredu opäť vystrašil dym šíriaci sa z vyhorenej strechy. Hasiči si však s tlejúcimi zvyškami rýchlo poradili. Budova univerzity je momentálne celkom uzavretá, vedcom tak zostáva len čakať, či sa podarí zachrániť výsledky ich práce. Každé z laboratórií bolo totiž šité na konkrétne výskumy.
Výskum liečby rakoviny
Jeden z dlhoročných výskumov vedie aj prodekan Vladimír Zeleňák. „Zaoberám sa výskumom materiálov na báze usporiadanej nanopórovitej siliky. Gram takejto látky môže mať povrch futbalového ihriska,“ vysvetľuje prodekan, ktorý pomáhal techniku vynášať z budovy. Zničené laboratóriá mu nedajú spávať. Jeho zhruba desaťročný výskum smeruje na využitie siliky ako nosiča liečiv. Medziným aj proti najväčšiemu strašiaku medicíny. „Skúmame, ako ich je možné pripraviť tak, aby sa liečivo uvoľňovalo v mieste terapeutického účinku. Silika dáva možnosť uvoľňovať hydrofóbne liečivá, ktorých podávanie je problematické. Medzi nich patria aj fluorouracil proti rakovine,“ pokračuje Zeleňák.
Zničené prístroje
V budove využívali aj s kolegami na tento výskum štyri laboratóriá so špičkovým zariadením v hodnote aj niekoľko stotisíc eur. Vedci musia vo výskumoch pokračovať, aby nestratili konkurencieschopnosť. Dúfajú, že výskumné dáta nie sú stratené. „Niektoré prístroje majú známky zatopenia, sú na nich zvyšky omietky. Musíme ich nechať vyschnúť a preskúmať, či budú vôbec bezpečné,“ vraví prodekan. Informatici sa snažia zachrániť počítače, ktoré zatiaľ po prívale vody nevyschli. Vedenie univerzity stále bilancuje škody. Pomoc už odsúhlasila vláda, štát škole bezúročne požičia tri milióny eur na likvidáciu škôd po požiari, univerzita ich bude splácať tri roky. S košickými akademikmi cítia mnohé univerzity, dokonca aj zo zahraničia, ktoré im ponúkajú pomoc. „Ďakujeme všetkým, ktorí nám prejavujú sympatie a akýmkoľvek spôsobom pomáhajú,“ odkazujú akademici. Finančne prispievajú i študenti, výučba teraz prebieha v náhradných priestoroch.
Skúmajú liečivá
Výskum materiálov na báze nanopórovitej siliky a ich využitie ako nosiče liečiv tak, aby sa liečivo uvoľňovalo v mieste terapeutického účinku. Silika dáva možnosť uvoľňovať hydrofóbne liečivá, k nim patrí aj fluorouracil proti rakovine. Na výskume robí 5 ľudí už desať rokov.